Teknoloji

Uzmanlar uyarıyor: Bu iPhone’ları artık kullanmayın

Apple kullanıcıları her zaman çok güvenli bir telefon kullandıklarıyla övünürler ve belki de bu yüzden dijital güvenliği kafalarına çok takmazlar. Ancak 7 yaşından sonra artık Apple’ın destek vermeyi kestiği, eski ürünler listesine aldığı iPhone’lar çok büyük dijital riskler taşıyor.

Güvenlik uzmanları, 2008’den 2014’e kadar üretilen iPhone’ların artık kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer istismarlardan koruyan yazılım güncellemeleri almadığını hatırlatıyor.

Şu anda desteklenmeyen iPhone’lar orijinal modelden 6 Plus’a kadar uzanıyor. Ancak neredeyse her yıl listeye yeni modeller ekleniyor.

Örneğin Apple, en son iPhone 15 ailesinin 2030 yılında eski listeye katılabileceğini söyledi.

Eski telefonları yenileme zamanı

Güvenlik uzmanları, hala eski Apple telefonlarını kullananlar varsa, bir an önce yeni bir modele geçmesini öneriyor. Zira bu telefonlar için sadece yazılım/güvenlik güncellemeleri kesilmiyor. Telefonlarda fiziksel sorunlar çıktığında, ekran bozulduğunda, pili öldüğünde, donanımları hasar aldığında bu modellere uygun yedek parça da üretilmediği için bozuk telefonları tamir etmek de mümkün olmayacak. Bu da telefon sahiplerinin veri kaybı yaşamasına sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu