Haber

Ürdün Dışişleri Bakanı ve FKÖ Yürütme Komitesi Sekreteri Filistin Gerginliğini Tartıştı

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safedi, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Sekreteri Hüseyin el-Şeyh ile işgal altındaki Filistin topraklarındaki gerilimi sona erdirmek için gösterilen çabaları görüştü.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Safadi ve Pir, Filistin ile Ürdün arasında devam eden uyum ve istişare süreci çerçevesinde başkent Amman’da bir araya geldi.

Toplantıda “işgal altındaki Filistin topraklarındaki gerilimin sona erdirilmesi ve iki devletli çözümle uyumlu, adil ve kapsamlı bir barışa varılması için ciddi ve etkili müzakerelerin yeniden başlatılması başta olmak üzere gerçek bir siyasi ufuk yaratılmasına yönelik çabalar” ele alındı.

İsrail’in barışa ulaşma şansını baltalayan yasadışı uygulamalarına son vermesi gerektiğinin vurgulandığı görüşmede Safadi ve Pir, anlaşmazlığın iki devletli çözüm temelinde çözülmesi için gerçek bir adım atılması gerektiği uyarısında bulundu. .

Açıklamada FKÖ yetkilisi Şeyh’in Ürdün’e varış tarihi ve ziyaret süresine ilişkin bilgiye yer verilmedi.

İşgal altındaki Batı Şeria’daki kasaba ve köyler, İsrail güçlerinin yanı sıra bölgedeki Yahudi yerleşimcilerin ağır baskınları ve saldırıları sonucunda aylardır artan gerilimlere tanık oluyor.

haberfindikli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu