Ekonomi

Brezilya Putin’e ‘tutuklanmayacağına’ söz verdi

G20 başkanlık tokmağını Hindistan’dan devralan Lula da Silva, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin kapanış töreninde konuştu.

Da Silva, “Jeopolitik konuların G20 gündemindeki tartışmaların önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Bölünmüş bir G20 istemiyoruz. Çatışma yerine barışa ve iş birliğine ihtiyacımız var.” söz konusu.

Putin’e bağlılık

Hindistan’da yayın yapan Firstpost’a konuşan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in önümüzdeki yıl ülkesinin konut sahipliği konusunda düzenlenecek zirveye davet edileceğini söyledi.

Lula da Silva, Brezilya’nın G20 dönemi başkanlığını devralırken, gelecek yıl Rio de Janeiro’da düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılması halinde Putin’in tutuklanmayacağına dair güvence de verdi.

Putin’e tutuklama kararı

Putin, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi’ne, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) hakkında çıkardığı tutuklama emri nedeniyle katılmadı. Putin zirvede Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından temsil edildi.

Mart ayında ICC, Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin soruşturma kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçları işledikleri gerekçesiyle tutuklama emri çıkarıldığını açıklamıştı. . Kremlin ise Putin hakkındaki tutuklama kararını ‘geçersiz’ buldu.

acigolhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu