Haber

Terör lideri Öcalan’a Sezar yöntemi! HDP’ye verdikleri sözü böyle tutacaklar

  •     Haber7-Özel

HDP, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından seçimlerde aday göstermeyeceğini açıkladı. Ardından terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP’den terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan hakkında açıklamalar gelmeye başladı. Birçok HDP’li, Öcalan’ın 15 Mayıs’tan sonra özgürlüğüne kavuşacağını iddia etti.

HDP cephesinden ‘özgürlük’ açıklamalarının ardından avukatlar, Adlı Tıp Kurumu’ndan gelen rapor üzerine Abdullah Öcalan’ın ancak genel af veya cumhurbaşkanlığı affı ile serbest bırakılabileceğini belirtti. Hiçbir ankette meclis çoğunluğunu elde edemeyen ve genel af çıkaramayacağı kesinleşen muhalefet kanadı için Öcalan’ı görevden almanın tek yolu, Adlı Tıp’ın raporu ve ardından gelen cumhurbaşkanı affı gibi görünüyor. .

SEZER TERÖRİSTLERİ DÜZELTMİŞTİR

Öcalan’ın cumhurbaşkanı affı ile serbest bırakılmasının ardından geçmişte bu yöntemle cezaevinden tahliye edilen kişiler yeniden gündeme geldi. 5 Mayıs 2000 tarihinde TBMM tarafından Türkiye’nin 10. Cumhurbaşkanı seçilen Ahmet Necdet Sezer, 7 yıllık görev süresi boyunca bu hakkını birçok kez kullanmıştır. Görev boyunca çok tartışmalı konulara imza atan Sezer, aralarında DHKP/C ve PKK terör örgütleri mensuplarının da bulunduğu çok sayıda teröristi sağlık ilişkileri nedeniyle affetti.

YİNE UNUTTUĞU TERÖRİSTLER

16 Mayıs 2000’den 23 Mart 2007’ye kadar cumhurbaşkanı olarak görev yapan Sezer, görev süresi boyunca toplam 260 tutukluyu sağlık sorunlarını gerekçe göstererek affetti.

Sezer’in affettiği isimler arasında 5 çete üyesi, 4 uyuşturucu kaçakçısı, 7 cinayet suçlusu, 3 tecavüzcü ve 1 gaspçı bulunurken, affedilenlerin 223’ü DHKP-C, TİKKO, PKK, MLKP ve diğer terör örgütleri üyesi, 19’u Öte yandan affının ardından dağa çıkarak Mehmetçiği vuran teröristler arasında yer aldığı belirlendi.

İŞTE SEZER’İN SERBEST BIRAKTIĞI TERÖRİSTLERDEN BAZILARI

İşte Sezer’in serbest bıraktığı tutuklulardan bazıları ve mensubu oldukları örgütler:

İlhan Demirel (yasadışı örgüt), Yaşar Demircan (Dev-Sol), Ramazan Çiçek (Anayasal düzeni yıkmak), Metin Günay (TİKB/GK), Atilla Selçuk (anayasal düzeni yıkmak), Barış Kaya, Suat Karabulut (Dev-Sol) ), Ümit Kanlı, Gülseven Öztürk (DHKP-C), Fatma Hoş, Ergün Tümer (TKP-ML), Barış Yıldırım (DHKP-C), Hakkı Şeker (DHKP-C), Nuray Gezici (Dev-Sol), Tamer Çadırcı , Ulaş Göktaş (DHKP-C), Mesut Avcı, Madımak İhtimam (DHKP-C), Ayten Eren (DHKP-C), Özgül Dede (DHKP-C), Yüksel Doğan (PKK), Murat Candar (TİKB/GK), Mustafa Genç , Ayla Özcan, İbrahim Tekin, Semra Asker, Mehmet Şahin (DHKP-C), Gülperi İhtimam (DHKP-C), Haydar Baran (TKIP-Ekim) M.Erkan Çetin (Dev-Sol), Hatun An, Hakan Baran , Yılmaz Babatumgöz (MLKP), Resul Ayaz (MLKP/K), Zeynel Yıldız, Nazan Yılmaz (DHKP-C), Hasan Cebe (TİKB) Ertuğral Kaya (DHKP-C), Mete Yalçın (TİKB), Barış Gönülşen (TİKB) , Esmehan Ekinci (TİKB), Mehmet Acettin (MLKP), Mehmet Stork (MLKP), Erol Altıokka (TİKB) Ercan Uçuk (TKP/ML-TİKKO), Ali Şahmo (TKP/ML-TİKKO), Gurban Hızmay (DHKP-C) ), Sadık Yılmaz (MLKP/K), Aydan Odabaş (DHKP-C), Petek Türkmen (TİKB), Haydar Özbilgin (MLKP), Muharrem Kurşun (MLKP), Leyla Alp (DHKP-C), Sedat Felek (TKP/ML) -TİKKO) ), Şudaman Kamancı (Ekim), Ali Haydar Geçkin (TKP/ML-TİKKO), Gamze Bayram (DHKP-C), Sibel Horasan (Dev-Sol), Hüseyin Ali Günay (TKP/ML), Erdal Arıkan, Suzan Baran ( TKP/ML-TİKKO), Namık Kemal Bektaş (MLKP), Nuray Özçelik (TİKB), Hülya Türç (TİKB), Mahmut Yücel (TKP/ML-TİKKO), Ömer Ünal (TİKB), İsmet Sınağ (DHKP-) C), Makbule Akdeniz (TİKB), Cem Şahin (DHKP-C), İnayet Günenç (TİKB).

SEZER’İN OYNADIĞI TERÖRİSTLERİN HAYATI

Ahmet Nejdet Sezer ‘Hasta, ölüyor’ affettiği teröristlerin hiçbiri hastalığı nedeniyle ölmedi. Affedilen teröristler ya dağdaki asker tarafından vuruldu ya da tekrar yakalanıp hapse atıldı. Affedilen bir teröristin yıllar sonra verdiği talimatla Savcı Mehmet Selim KirazBir ramazan günü şehit oldum.

İşte Sezer’in bıraktığı teröristlerin hayatları;

* 5 Aralık 1991’de emniyet teşkilatında terör örgütüne karşı yürüttüğü çalışmalarla tanınan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Şakir Koç, evinden işine giderken 2 DHKP-C’li terörist tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Sürücü olan polis memuru ile birlikte şehit olan Koç’un vücudundan 14 mermi çıkarıldı. Saldırıdan 2 yıl sonra yakalanan şehit polislerin katili Mustafa Demirer’in 52 kanlı saldırıda parmağı olduğu belirlendi ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak 1993 yılında yakalanan terörist, açlık grevinin ardından Adli Tıp Kurumu’ndan alınan “hastane koşullarına uygun değil” raporu üzerine Sezer tarafından 2003 yılında affedilerek serbest bırakıldı.

*Cumhurbaşkanı Sezer’in 2001 yılında affıyla cezaevinden kurtardığı Maoist Komünist Parti-Halk Kurtuluş Örgütü (MKP-HKÖ) üyesi Ökkeş Karaoğlu isimli terörist Ovacık ilçesi kırsalında askerlerimizi kurşunladı. 2005 yılında Tunceli’de. Karaoğlu, güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada yakalandı. Ökkeş Karaoğlu, bombalama, polis aracına silahlı saldırı ve jandarma karakoluna yapılan baskına karıştığı gerekçesiyle 1995 yılında yakalanarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı, ancak 10 yıl sonra Cumhurbaşkanı affı ile serbest bırakıldı. Sezer.

*1991 yılında Mardin Derik’te askerlerimizle çıkan çatışmada yakalanan terörist Mürşit Aslan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldıktan 10 yıl sonra Sezer tarafından 2001 yılında affedildi. 2006 yılında Diyarbakır’da PKK adına haraç toplarken yakalanan Aslan, çıkarıldığı mahkemece cezaevine geri gönderildi.

*TKP/ML’nin sözde Tunceli Mazgirt yöneticisi Orhan Gül, Sezer tarafından ‘sürekli rahatsızlık’ nedeniyle 2003 yılında affedildi. Bir yıl sonra 20 Ekim 2004’te Tunceli’de çıkan bir çatışmada şehit oldu.

Terörist Gül’ün yanı sıra Berna ÜNsal ve Okan Ünsal adlı iki terörist daha öldürüldü. Bu çiftin 2003 yılında Sezer kararıyla serbest bırakıldığı belirlendi.

* Sezer’in affıyla gündeme gelen bir diğer isim de Cengizhan Pilavı oldu. Serbest bırakıldıktan sonra Yunanistan’da 2 yıl eğitim alan terörist, askerlerimizin terör örgütüne yönelik başlattığı operasyonda pusu saldırıları düzenledi. 3 gün süren operasyonda 10 askerimiz şehit olurken, 6 Nisan 2007’de terörist Cengiz Pilav sağ ele geçirildi. Onunla birlikte 4 terörist öldürüldü.

*Çok sayıda bombalama suçundan aranan terörist Bekir Sıtkı Keçeci, 5 Haziran 2003’te ‘ölmek üzere olduğu’ gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Sezer’in kararıyla serbest bırakıldı. Keçeci, DHKP-C’li terörist Ebru Timtik için düzenlenen eylemde görüntülendi.
* Uzun yıllar terör örgütünün sözde yöneticisi olan Hüseyin Fevzi Tekin, 1993’te planladığı alçak saldırıyı gerçekleştiremeden 10 tabancayla yakalandı. 1998’de serbest kalan Tekin, 1999’da tutuklanarak cezaevine gönderildi bombalı saldırının faili. Sezer’in affıyla serbest kalan Tekin, Yunanistan’a kaçarak DHKP-C’li teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’a talimat gönderdi. Bu talimatla harekete geçen DHKP-C alçakları, bir ramazan günü Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı Çağlayan Adliyesi’ndeki makamında şehit etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu