Ekonomi

Tarihi anlaşmada kritik köşe geçildi

UBS Group AG, Credit Suisse Group AG’nin kurtarılmasından kaynaklanabilecek 9 milyar İsviçre frangı (9,9 milyar $) zararı karşılamak için İsviçre hükümetiyle bir anlaşma imzalayarak tarihi devralma anlaşmasının önündeki büyük bir engeli kaldırdı.

İsviçre hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, banka ile hükümet arasında 9 Haziran’da imzalanan anlaşmanın, Credit Suisse ile ilgili belirli varlıkları içeren ve iki bankanın toplam varlıklarının yüzde 3’üne karşılık gelen bir portföyü kapsayacağını söyledi.

Bu anlaşma, Credit Suisse’in Mart ayında iflasa sürüklenmesiyle birlikte, hükümetin aracılık ettiği 3,3 milyar dolarlık devralmanın önündeki son engellerden birini de ortadan kaldırdı.

UBS, tasfiye etmeyi veya satmayı planladığı bir dizi Credit Suisse varlığından doğabilecek öngörülemeyen kayıplardan korumakta ısrar etti.

İsviçre ekonomisinin iki katı büyüklüğünde bir dev yaratabilir.

İsviçre bankası geçtiğimiz günlerde muhtıranın Pazartesi gününe kadar tamamlanabileceğini ve İsviçre ekonomisinin iki katı büyüklüğünde bir finans devi yaratılabileceğini söyledi.

Anlaşma şartlarına göre, UBS ilk 5 milyar frank (5,5 milyar $) zararı üstlenecek ve hükümet sonraki 9 milyar frangı (9,9 milyar $) üstlenmek için adımlar atacak.

Hükümet yaptığı açıklamada, varlık portföyünün Credit Suisse’in ana birimi olmayan kredileri, türev piyasaları, eski varlıkları ve yapılandırılmış işleri içerdiğini söyledi.

kusadasi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu