Ekonomi

Suudi Arabistan Yatırım Bakan Yardımcısı: Çin ile Ticari İşbirliği Fırsatları Sınırsız

RİYAD, 27 Ekim (Xinhua) — Suudi Arabistan Yatırım Bakan Yardımcısı Saleh Khabti, Çin’in altyapı, yüksek teknoloji ve lojistik alanlarında güçlü olduğunu ve iki ülke arasındaki ticari işbirliği olanaklarının “sınırsız” olduğunu söyledi.

Çarşamba günü Xinhua’ya konuşan Khabti, Suudi Arabistan ile Çin arasındaki ticaret ve yatırım iş birliğinin yıllar içinde geliştiğini belirtti.

Khabti, “Suudilerin Çin’deki yatırımları 2023’te iki kattan fazla artarak 20 milyar doların üzerine çıktı. Çinliler de Suudi Arabistan’a yatırım yapıyor.”

Bakan yardımcısı, Suudi Arabistan’ın Çinli yatırımcılara açık olduğunu söyledi. “Çin’in altyapı, yüksek teknoloji ve lojistik gibi alanlarda güçlü olduğunu düşünüyorum.” diyen Khabti, iki ülkeden şirketlerin kazan-kazan ortaklığı kurabileceğini de sözlerine ekledi.

Khabti, “Birçok Çinli şirketin Suudi Arabistan’a yatırım yapmak istemesinin ortak çıkarlarını gösterdiğini düşünüyorum. 3 trilyon doların üzerinde sermaye yatırımı getirmeyi planlıyoruz. Bu nedenle Çinli şirketleri yüzde 100 Suudi ortaklarla yatırım yapmaya davet ediyoruz.” Fırsatlar sağlayarak onlara yardımcı olacağız.” konuştu.

Olası iş birliği alanlarını enerji, enerji sektöründeki değer zincirleri, kimya, madencilik, lojistik, döküm, rafinaj ve değerli metaller olarak sıralayan Khabti, olasılıkların “sonsuz” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu