Haber

BM İsrailli yetkilileri ‘ırkçı dil’ konusunda uyardı

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), İsrail-Hamas savaşı sırasında İsrailli yetkililerin Filistinliler hakkındaki açıklamalarında “ırkçı nefret suçu söyleminin” artmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Cenevre merkezli örgüt, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana İsraillilerin Filistinlilere yönelik açıklamalarında “ırkçı nefret söyleminde ve insanlık dışılaştırmada keskin bir artış” gözlemlendiğini belirtti.

Örgütten yapılan açıklamada, üst düzey İsrailli yetkililer, siyasetçiler ve kamuoyuna mal olmuş kişilerin yaptığı konuşmaların “derin endişe yarattığı” belirtildi. Örgüt, İsrail’i nefret söylemini kınamaya ve bu tür kabahatleri kovuşturmaya çağırdı.

Örgütün açıklamasında İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın 9 Ekim’de yaptığı açıklama da doğrudan eleştirildi. Gallant yaptığı açıklamada “insansı hayvanlarla” savaş halinde olduklarını açıkladı. Örgütten yapılan açıklamada bu tür bir dilin “soykırım eylemlerini kışkırtabileceği” belirtildi.

Komite ayrıca Filistinli yetkililere yönelik nefret söylemi ve kışkırtmayla mücadele yönündeki tavsiyesini de yineledi.

İsrail’den tepki

İsrail’in Cenevre’deki diplomatik misyonu komitenin açıklamasına tepki gösterdi. Açıklamada, komitenin “Yahudi karşıtlığındaki artışı ve Yahudilere yönelik saldırıları” görmezden geldiği vurgulanarak, “Tüm bunlar alaycı bir şekilde bir kenara atıldı” denildi.

18 bağımsız uzmandan oluşan BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), 1965 yılında yürürlüğe giren Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin uygulanmasını denetlemektedir. Hem İsrail hem de Filistin yönetimi.

rtr/BÖ,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu