Ekonomi

SEC Ethereum 2.0 soruşturmasını sonlandırdı, Consensys davaya devam ediyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para şirketi Consensys tarafından duyurulduğu üzere Ethereum 2.0 ile ilgili soruşturmasını tamamladı. Haber Salı günü sosyal medya platformu X’te paylaşıldı.

Consensys daha önce Nisan ayında yasal işlem başlatmış ve SEC’in Ethereum blok zincirini düzenlemesini önlemek için bir mahkeme emri talep etmişti. SEC’in soruşturmasının kapatılması, aynı zamanda kripto para birimi ether’in de kurucularından olan Consensys kurucusu Joseph Lubin tarafından Ethereum için “önemli bir zafer” olarak nitelendirildi.

Lubin bu gelişmenin önemini vurguladı ancak açık ve adil düzenleyici çerçeveler için mücadelenin devam ettiğini belirtti. Lubin, “Bu gelişmeyi memnuniyetle karşılasak da yeterli değil. Uyanık kalmalı ve inovasyonun gelişmesini sağlayan açık ve adil düzenlemeleri savunmaya devam etmeliyiz.”

SEC’in soruşturmayı sonlandırma kararına rağmen Consensys, SEC’in Ethereum veya onun altında yatan blok zinciri üzerinde oluşturulan kullanıcı kontrollü yazılım arayüzlerini düzenleme yetkisine sahip olmadığını teyit eden kesin bir mahkeme kararı almak için davasını sürdürmeyi planlıyor.

Standart politikasını sürdüren SEC, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı ve herhangi bir soruşturmanın varlığını ne doğruladı ne de reddetti.

SEC, kripto para sektöründeki birçok kişiyi şaşırtan bir hareketle, geçen ay Nasdaq, CBOE ve NYSE gibi büyük borsalar için spot eter ETF’lerinin listelenmesini onayladı. Bu onay, SEC’in bu başvuruları reddetmesini bekleyen sektör için beklenmedik bir zafer olarak görüldü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberorta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu