Ekonomi

Rusya’ya domates ihracatı kotası 500 bin tona çıkarıldı.

İZMİR (İGFA) –Taze domatesin 2022’de Türkiye’ye 377 milyon dolar döviz kazandırdığı bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, 150 bin tonluk kota artışının domatesin önünü açtığını söyledi. Rusya’ya güçlü bir şekilde ihracat yapıyor.

Rusya’nın Türkiye’nin domates ihracatında uzun yıllar başkan ülke konumunda olduğunu, son yıllarda kota sorunları nedeniyle Rusya pazarında güç kaybı yaşadıklarını kaydeden Uçar, “Rusya’ya 68 milyon olan taze domates ihracatımız 2021’de dolar, 2022’de 33 milyon dolara geriledi. Bu kararın ardından Rusya’ya domates ihracatımızın tekrar toparlanmasını ve Rusya’nın lider ülke olmasını bekliyoruz. Sektörün önünü açan karar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz. Bu kararın üretici ve ihracatçılarımız için hayırlı olmasını diliyoruz.”

2023’ün ilk çeyreğinde 145 milyon dolar olan domates ihracatının yüzde 22 artışla 203 milyon dolara ulaştığının bilgisini veren Lider Uyan, alınan bu olumlu kararın ardından domates ihracatının 2023 sonunda 500 milyon dolara ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu