Ekonomi

Paramount Hisseleri Sony ve Apollo’dan 26 Milyar Dolarlık Teklif Haberiyle Yükseldi

Wall Street Journal’ın Perşembe günü yayınladığı bir habere göre Sony Pictures (SONY) ve Apollo Global Management, Paramount Global’i (PARA) satın almak için tamamı nakit ödenecek 26 milyar dolarlık bir teklif sundu.

Apollo’nun medya devini satın almak için ikinci çabasını temsil eden teklif, Sony Pictures İcra Kurulu Başkanı Tony Vinciquerra ve Apollo ortağı Aaron Sobel tarafından sunuldu. Bu, daha sonraki görüşmeler için bir başlangıç noktası olarak tasarlanmış bir ilk teklif.

Duyurunun ardından Paramount’un hisse senedi fiyatı Perşembe günkü borsa seansında yaklaşık %14 oranında yükseldi.

Önerilen anlaşmanın şartlarına göre, Sony kontrol hissesine sahip olurken, Apollo ticari kararlar alma yetkisi olmaksızın daha küçük bir öz sermaye hissesi elde edecek.

Bu gelişme, şirketi satma girişimleri hissedarlar arasında bir isyana yol açan Paramount’un ana hissedarı Shari Redstone’un dahil olduğu karmaşık bir dizi olayın devamı niteliğinde. Bu durum İcra Kurulu Başkanı Bob Bakish ve Paramount yönetim kurulunun dört üyesinin ayrılmasıyla sonuçlandı.

Son haftalarda Paramount yönetim kurulu David Ellison liderliğindeki Skydance Media ile birleşmeyi düşünüyordu ve geçen ay özel görüşmelere başladılar. Münhasırlık süresi Cuma günü sona erecek ve bu da Paramount’un diğer potansiyel alıcılarla görüşmelere başlamasına olanak tanıyacak.

Apollo daha önce Paramount’u satın almak için 12 milyar doları öz sermaye ve mevcut borçların üstlenilmesinden oluşan 26 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuştu. Ancak yönetim kurulu teklifin finansmanına ilişkin endişeler nedeniyle çekincelerini dile getirmişti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu