Ekonomi

Labcorp Invitae varlıklarını 239 milyon dolara satın aldı

Sağlık sektöründe önemli bir hamle yapan önde gelen laboratuvar hizmetleri sağlayıcısı Labcorp, iflas eden genetik test şirketi Invitae’nin varlıklarını satın aldığını duyurdu. Çarşamba günü onaylanan anlaşma, 239 milyon dolarlık nakit bedelin yanı sıra diğer gayri nakdi bedelleri de içeriyor.

Daha önce Şubat ayında 11. Bölüm iflas koruması talep eden Invitae, sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılan genetik testleriyle tanınıyor. Şirketin iflas başvurusunda bulunma kararı, 1 milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında değişen yükümlülüklerine karşılık 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında değer biçilen varlıklarıyla bir mali sıkıntı döneminin ardından geldi.

Labcorp, işletmeyi faaliyette tutma niyetinde olduğunu gösterecek şekilde, varlıkları devam eden bir endişe temelinde satın alacak. Bu satın almanın Labcorp’un genetik test pazarındaki yerini güçlendirmesi ve zaten kapsamlı olan teşhis ve laboratuvar hizmetleri portföyünü genişletmesi bekleniyor.

Bu işlem, Labcorp’un yaşam bilimleri sektöründeki hizmetlerini ve tekliflerini büyütmeye yönelik stratejik girişimini ortaya koyuyor. Invitae’nin varlıklarının satın alınmasıyla Labcorp, müşterilerine kritik genetik test hizmetleri sunmaya devam edecek ve her iki şirketin birleşik kaynakları ve uzmanlığı göz önüne alındığında potansiyel olarak daha da büyük ölçekte olacak.

Satın alma işleminin mali detayları her iki şirket tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarla duyurulmuştur. Satışın tamamlanması, bu tür işlemler için gerekli olan alışılagelmiş kapanış koşullarına ve onaylara tabidir.

InvestingPro İçgörüleri

Labcorp’un Invitae’nin varlıklarını stratejik olarak satın alması ışığında, şirketin finansal sağlığını ve pazardaki konumunu incelemek yerinde olacaktır. Laboratory Corporation of America Holdings olarak da bilinen Labcorp, Sağlık Hizmeti Sağlayıcıları ve Hizmetleri sektörünün önde gelen oyuncularından biri olmasının yanı sıra hissedar değerine yönelik sağlam bir bağlılık sergilemektedir. InvestingPro İpuçları’ ndan biri, yönetimin agresif bir şekilde hisse geri alımı yaparak şirketin gelecekteki beklentilerine olan güvenini gösterdiğini vurguluyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro’nun finansal ölçümleri daha fazla fikir vermektedir. Labcorp’un piyasa değeri, piyasadaki önemli varlığını yansıtan 16,72 milyar dolar gibi güçlü bir seviyede bulunuyor. 2024’ün 1. çeyreği itibariyle F/K oranı 45,11 ile daha yüksek olsa da, son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 24,71 ile oldukça düşüktür ve son performans dikkate alındığında daha uygun bir kazanç değerlemesine işaret etmektedir. Ayrıca, şirketin %1,45’lik bir temettü verimi var ve bu da hisse geri alımlarıyla birlikte, bir başka InvestingPro İpucu olan yüksek bir hissedar verimine katkıda bulunuyor. Bu, özellikle hissedarlarına değer kazandıran şirketler arayan yatırımcılar için önemlidir.

Labcorp’un 2024 yılının ilk çeyreği itibariyle son on iki aylık geliri 12,3 milyar dolar olup, üç aylık gelir artışı %4,57’dir. Son on iki ayda gelir büyümesindeki -%16,72’lik düşüşe rağmen, şirket %27,74’lük brüt kar marjıyla karlılığını sürdürüyor. Dahası, analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ki bu da satın almanın gelecekteki büyümeyi sağlama potansiyelini göz önünde bulunduran yatırımcılar için güven verici.

Daha ayrıntılı analiz ve şu anda Labcorp için 10 numara olan ek InvestingPro İpuçları için, ilgilenen okuyucular InvestingPro’da bir InvestingPro aboneliğinde% 20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanabilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu