Haber

Anayasa Mahkemesi’nden kritik karar… ‘Ajan misyonerlerin’ isimleri afişe edildi

  • HABER7

Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalandığı dönemden bu yana Anadolu topraklarının gizli düşmanı olarak öne çıkan ajan misyonerlik tehlikesine karşı devletin en üst makamları teyakkuzda.

Ajanlık tespitiyle mahkemelerde yargılanan misyonerlerin oturma izinleri iptal edilerek hudut dışı ediliyor. Ajanlık iddiasıyla hakkında dava kaydı bulunan ve tatil bahanesiyle yurt dışına çıkan misyonerlerin Türkiye’ye girişine müsaade edilmeyerek vize verilmiyor.

TÜRKİYE İNADINDAN VAZGEÇMİYORLAR

Deşifre olan ajan misyonerler, “Milli güvenlik tehdidi” gerekçesiyle N-82 kodu verilerek deport ediliyor. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) haklarında rapor hazırladığı ajan misyonerler, ‘Türkiye inadından’ vazgeçmeyerek hukuk yoluna başvuruyor.

Haklarında adli işlem uygulanan ABD, Almanya ve Avustralya vatandaşı 9 misyoner, “din özgürlüğünün ihlal edildiği” iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. AYM, kritik kararını açıkladı.

AYM, 9 başvurucunun din özgürlüğünün ihlal edildiği iddiasının dayanaktan yoksun olduğuna hükmetti.

MİT’TEN RAPOR: KAMU DÜZENİNE SAKINCALI

Yenişafak gazetesinin haberine göre, ajanlık faaliyetleri deşifre olan misyonerlik faaliyetleri bakımından haklarının ihlal edildiğine dair şerh düşülen kararda ilk derece mahkeme ve istinaf kararlarıyla benzer tutum benimsendiği kaydedildi.

AYM kararında, MİT Başkanlığı’nın yazıları uyarınca sanıkların, “kamu düzeni ve güvenliği yönünden sakıncalı olduklarının belirlendiğini ve bazılarının millî güvenlik aleyhine faaliyette bulunduğu” belirtilerek, oturma izinlerinin iptal edilmesi hukuka uygun bulundu.

İSİMLERİ AFİŞE EDİLDİ

Misyonerlik iddiasıyla yargılanan ve AYM’ye başvuruda bulunan yabancı uyruklu şahısların isimleri şöyle sıralandı:

  1. Amanda Jolyn Krause (ABD)
  2. Matthew Wern Black (ABD)
  3. Benjamin Tyler Wood (ABD)
  4. Rodbert Andrew Hoard (ABD)
  5. Jeremy Lauren Lambert (ABD)
  6. Helmut Frank (Almanya)
  7. Michael Robert Feulner (Almanya)
  8. Benjamin Charles McLure (Avustralya)
  9. Nathan James Bradtke (Avustralya)

İKAMET İZİNLERİ İPTAL

Edinilen bilgilere göre, sanıkların karar sonrası Türkiye’ye girişlerinin özel izne tâbi olduğu, uzun ve kısa süreli ikametlerinin reddedildiği aktarıldı.

3’Ü HALA ARAMIZDA

İsmi açıklanan casusluk suçlusu misyonerlerden ABD’li Amanda Jolyn Krause, Jeremy Lauren Lambert, Alman Michael Robert Feulner‘ınhâlâ Türkiye’de oldukları bildirildi.

haber-cameli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu