Haber

Vatikan, Çin’den “piskoposların atanması” anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle izahat istedi

Katolik Kilisesi’nin yönetim merkezi Vatikan, Çin’in Piskopos Giovanni Peng Weizhao’yu Vatikan’ın tanımadığı öteki bir piskoposluk bölgesine “yardımcı piskopos” olarak atamasını “esefle” karşıladığını ve “izahat” beklediğini bildirdi.

Vatikan’dan yapılan açıklamada, Yujiang Piskoposu Giovanni Peng Weizhao’nun 24 Kasım’da Nanchang’de gerçekleştirilen merasimle Vatikan’ın tanımadığı piskoposluk bölgesi Jiangxi’ye “yardımcı piskopos” olarak atanmasının “şaşkınlıkla” ve “esefle” karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, bu atamanın, Vatikan ve Çin ortasındaki diyalog ruhuna ve 22 Eylül 2018’de imzalanan, geçen ekim ayında ikinci kez uzatılan “piskoposların atanması”na dair geçici anlaşmanın şartlarına “uygun gerçekleşmediği” vurgulandı.

Vatikan açıklamasında, Piskopos Peng’in bu atamadan evvel lokal yetkililerin baskısına maruz kaldığı argüman edildi.

Vatikan’ın, konuya dair yetkililerden “uygun bir iletişim” beklediği belirtilen açıklamada, “benzer hadiselerin tekrarlanmamasının umut edildiği” ve “ortak çıkarları ilgilendiren tüm konularda saygılı diyaloğu sürdürme konusunda isteğini yeniden teyit ettiği” ifade edildi.

İki ülke arasındaki geçici anlaşma kısa süre önce uzatılmıştı

Vatikan ve Çin, uzun süren gizli müzakereler sonucunda 22 Eylül 2018’de “piskoposların atanmasına” ait bir süreksiz muahede imzalamıştı. Bu mutabakat, Çin’deki Katolik piskoposların belirlenmesinde iki ülkenin iş birliği yapmasını öngörüyor.

Söz konusu anlaşma, Ekim 2020’de iki yıllığına uzatılmış ve bu yıl 22 Ekim’de bir kez daha iki yıllığına yenilenmişti.

Bu anlaşmadan önce, ülkesindeki Katolik piskoposları kendisi seçmek isteyen Çin, ilgili görevlendirmelerin Vatikan tarafından yapılmaya çalışılmasını iç işlerine müdahale olarak görüyor ve Vatikan’ın Çin’e atadığı piskoposları tanımıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu