Ekonomi

Seplat, döviz zararları nedeniyle kârının azalmasının ardından temettü açıklayacak

Son mali güncellemede Seplat Energy Plc, döviz zararlarından kaynaklanan aksaklıklara rağmen hissedarlara orta temettü dağıtacağını duyurdu. Seplat, Nijerya ve Londra borsalarındaki yatırımcılara nominal hisse başına 29,9 N ödeyeceğini duyurdu. Bu açıklama, şirketin dokuz aylık dönem için temettülerin N996,75 ABD doları döviz kuru kullanılarak hesaplanacağını doğrulamasının ardından geldi.

Temettü ödeme sistemi, hissedarların Sermaye İthalat Sertifikası (CCI) ile ilgili durumuna ve saklama haklarının nerede olduğuna bağlıdır. Datamax Registrars Limited, uygun olanlar için ABD doları ödemelerini işleme koyacaktır. Bunun aksine, geçerli bir CCI’sı olmayan hissedarlar temettülerini Naira’da alacaklar.

Hissedarlar için bu olumlu habere rağmen Seplat, Eylül 2023’te sona eren dokuz aylık dönemde vergi öncesi kârının %18,9 oranında önemli bir düşüşle 62,85 milyar Naira’ya gerilediğini açıkladı. Naira’nın devalüasyonuyla daha da kötüleşti.

Seplat’ın Mali İşler Direktörü Emeka Onwuka, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Naira eşdeğerinin yukarıda belirtilen döviz kuruna sabitleneceği hisse başına 3 ABD Senti tutarında bir orta temettü teklif edileceğini belirtmişti. Bu stratejik hamle, Nijerya’nın gelişen finansal ortamını yansıtıyor ve Seplat’ın hissedar tabanının farklı tercihlerini karşılamayı amaçlıyor.

Şirketin çift para biriminde temettü sunma yaklaşımı Nijerya’daki daha geniş finansal eğilimlerle uyumludur ve Seplat’ın güçlü ekonomik koşullar altında hissedarlarının ihtiyaçlarını karşılama konusundaki kararlılığını göstermektedir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu