Haber

Şanlıurfa’daki depremde hayatını kaybedenler için dua edildi

ŞANLIURFA’da depremde hayatını kaybedenler için şehrin simgesi Balıklıgöl’deki Dergah Camii’nde dua okundu. Daha sonra cami çıkışında cemaate çorba dağıtıldı.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerden biri olan Şanlıurfa’da, felaketin yıl dönümünde kentin simgesi Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki Dergah Camii’nde sabah namazına çok sayıda kişi sıraya girdi. Namazın ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi. Daha sonra Şanlıurfa Valiliği cami çıkışında vatandaşlara çorba ikram etti.

DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Şanlıurfa’da saat 04.17’de 112 Acil Çağrı Merkezi’nde Vali Hasan Şıldak başkanlığında depremde hayatını kaybedenler için değerlendirme toplantısı yapıldı. Depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan toplantıda AFAD’ın hazırladığı ‘Yüzyılın Felaketinde Yüzyılın Dayanışma’ adlı kısa film gösterildi.

Vali Şıldak, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileyerek, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni etti. Vali Şıldak, “Deprem Şanlıurfa’da 20 binanın yıkılmasına neden oldu ve 180 vatandaşımızı kaybettik. Diğer illere göre acımız bu anlamda biraz daha hafif olabilir. Ancak verdiği hasar ne daha büyük ne de daha küçük. Elbette ki bu anlamda acımız biraz daha hafif.” Bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesi bile hepimizi derinden üzmektedir.Bununla birlikte daha sonra meydana gelen hasarın boyutu bize Şanlıurfa’da depremin gücünün aslında oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.Bunu şu gerçeğe dayanarak söylüyoruz: Hasarlı bina sayısı oldukça fazla. Şanlıurfa’da kalıcı konut inşaatları devam ediyor. Kentte ihale edilen toplam konut sayısı 5 bin 179. Bu konutlardan 1.314’ünün kura çekimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. “dedi.

Deprem bölgesinde 40 binin üzerinde konutun teslim edildiğini belirten Vali Şıldak, “İlk andan itibaren enkaz kaldırma, hasar tespiti ve sonraki süreçlerin çok iyi bir iş birliği içerisinde yürütüldüğünü gözlemledik. Şu anda yıkıntı sayılarına baktığımızda şunu görüyoruz: “Ev sayılarına baktığımızda biliyoruz. 11 ilimizde teslim edilen konut sayısı 40 binin üzerinde. Devletimizin kurumlarımızla iş birliği içerisinde yürüttüğü büyük organizasyon, bunların bir yıl bitmeden vatandaşlarımıza ulaştırılmasıyla anlaşılabilir.”

Toplantıya Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, İl Emniyet Müdürü Fazilet Doğruci ile diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu