Haber

Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti liderleri, Angola’da bir araya gelecek

Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço, hudut gerginliği yüzünden karşı karşıya gelen Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) ve Ruanda önderlerini barış görüşmeleri için ülkesine davet etti.

Angola Haber Ajansının haberine nazaran, KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Ruanda Devlet Lideri Paul Kagame, yarın Angola’nın başkenti Luanda’da bir ortaya gelecek.

Toplantıya, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun yanı sıra Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye ve eski Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta da katılacak.

KDC’nin doğusunda faaliyet gösteren 23 Mart Hareketi’nin (M23) Kasım 2021’den itibaren tekrar başlayan taarruzları, bölgede yaşayan binlerce sivilin yerinden edilmesine ve Ruanda ile KDC ortasında krize neden olmuştu.

KDC hükümeti, çoğunluğu Tutsilerden oluşan M23’ün Ruanda hükümetince desteklendiğini tez etmiş, Ruanda tarafı ise suçlamaları reddetmişti.

Birleşmiş Milletler raporlarına nazaran, KDC sonlarında çıkarılan birtakım kıymetli madenler hudut bölgelerindeki isyancılar eliyle komşu ülkelere kaçırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu