Ekonomi

Metro Türkiye, %11.4 enerji tasarrufu sağlayarak Metro Grup ülkeleri arasında 2. oldu

Gıda atıklarının önlenmesi, izlenebilirlik, sürdürülebilir balıkçılık, geri dönüşüm gibi birçok farklı alanda çalışmalar yürüten Metro Türkiye, enerji tasarrufuna yönelik yeşil yatırımlarıyla da dikkat çekiyor.

Güneş Enerjisi Sistemi (GES) projesinin ilk fazında 15 mağazasında elektrik ihtiyacının yüzde 70’ten fazlasını yeşil enerji ile karşılamaya başlayan Metro Türkiye, sağladığı %11,4 enerji tasarrufu ile tüm Metro Grup ülkeleri arasında 2. sırada yer almayı başardı. %7 olarak belirlenen 2023 hedefinin %4,4 oranında üzerine çıkan Metro Türkiye, 2. faz çalışmaları devam eden GES projesinin tamamlanmasıyla 30 mağazada da GES kullanımına geçerek bu oranı artırmayı hedefliyor.   

 Yaklaşık 35 yıl önce adım attığı ülkemizde tüm faaliyetlerinin merkezine sürdürülebilirliği koyan Metro Türkiye, dünyanın gelecekte nefes alabilmesi adına çevreyi ve ekosistemi koruyan birçok çalışmayı hayata geçiriyor. Gıda atıklarının önlenmesinden izlenebilirliğe, sürdürülebilir balıkçılıktan geri dönüşüme kadar farklı alanlarda çalışmalar yürüten Metro Türkiye, yeşil enerji yatırımlarında da ciddi adımlar atıyor. Geçen yıl başlattığı Güneş Enerjisi Sistemi (GES) projesiyle, ilk fazda yer alan 15 mağazada kullandığı elektriğin %70’ten fazlasını yeşil enerji ile elde etmeye başlayan Metro Türkiye, “30 mağazaya 30 MW” hedefiyle 2. Faz çalışmalarını sürdürüyor. Gerçekleştirdiği bu yatırım sayesinde 2023 yılı için belirlenen tüm mağazalarında %7 enerji tasarrufu sağlama hedefinin üzerine çıkarak %11.4 oranına ulaşan Metro Türkiye, elde ettiği sonuçla tüm Metro Grup ülkeleri içerisinde ikinci sırada yer aldı.

Metro Türkiye olarak, ilgili yasal gerekliliklere uyum sağlayarak iklim ve çevreyi koruma bilinci ile tüm operasyonlarında çevresel etkiyi en aza indirgemek için çalıştıklarını ifade eden Metro Türkiye CFO’su Aslı Aracıoğlu, “Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı temel bir strateji olarak ele alıyor ve tüm faaliyetlerimizi bu eksende yürütüyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz ürünleri ekolojik, sosyal ve ekonomik açıdan sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmeyi amaçlıyoruz. Gıda atıklarının önlenmesinden yüzde yüz et, balık, bal, meyve sebze izlenebilirliğine ve sürdürülebilir kaynakların kullanılmasına kadar tüm işlerimize üreticilerimiz, yerel ürünlerimiz ve yetiştirdiğimiz şeflerimizle birlikte insan odaklı yaklaşıyor, çevreye saygılı ve yerel değerleri yaşatarak etkin bir şekilde faaliyet gösteriyoruz” dedi. 

Hedef, 2040’da Karbon Nötr Olmak

Enerji tasarrufunu ve yeşil kaynak kullanımını çevresel sürdürülebilirlik açısından çok önemli bulduklarına dikkat çeken Aslı Aracıoğlu, “Yoğun kaynak kullanımı gerektiren gıda-perakende sektöründe enerjinin daha verimli kullanılması amacıyla uygulamalar geliştiriyor ve yenilenebilir enerji kullanımını artırarak daha yeşil bir geleceğe katkıda bulunuyoruz. Bu doğrultuda 2023 yılında adımlarımızı hızlandırdık ve ‘30 mağazaya 30 MW’ hedefiyle Güneş Enerjisi Sistemi (GES) yatırımımızı hayata geçirdik. 500 milyon TL’lik bu yatırımın ilk fazını devreye alarak, 15 mağazamızda elektrik ihtiyacının yüzde 70’ten fazlasını yenilenebilir enerji ile karşılamaya başladık. İkinci etabı devam eden projemiz tamamlandığında, yaklaşık 110 bin kişinin yıllık enerji tüketimine denk gelen toplam 30 MW üretimi gerçekleştirerek, 30 mağazamızda kullandığımız elektriğin yaklaşık yüzde 60’ını temiz enerji ile karşılamış olacağız. Bu sayede 825 bin ağacın nötrleyebileceği 18 bin ton karbon emisyonunun önüne geçip karbon ayak izini 14 bin tona düşüreceğiz” diye konuştu. 

Gerçekleştirdikleri bu yatırımın da etkisiyle 2023 için belirlenen %7 enerji tasarrufu sağlama hedefinin üstüne çıkarak %11.4 oranına ulaştıklarını vurgulayan Aracıoğlu, “Metro Türkiye olarak sürdürülebilirlik açısından büyük önem verdiğimiz enerji tasarrufu konusunda hedefimizin %4 üzerine çıkmayı başardık ve bu sayede tüm Metro Grup ülkeleri içerisinde ikinci sırada yerimizi aldık. GES projemizin tamamlanmasıyla birlikte bu oranı daha yukarılara taşıyacağımıza ve böylece 2040 yılına kadar karbon nötr olma hedefimize çok daha fazla yaklaşacağımıza inanıyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu