Haber

Merkez Bankası’ndan 50 puanlık faiz indirimi

merkez bankası Kahramanmaraş şoklarının ardından yeniden faiz indirimi kararı aldı. Bir hafta vadeli repo faizi %8,50’ye düşürüldü. Faiz oranları son iki aydır sabit tutulmuştur. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası( TCMB), büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş depremlerinin ardından faiz oranlarını indirme kararı aldı.

TCMB Para Politikası Kurulu (MPK), depremlerin ekonomi üzerindeki etkilerini sınırlamak amacıyla politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 8,50’ye indirdi. Geçen yıl enflasyondaki yükselişe rağmen Merkez Bankası Ağustos-Kasım döneminde faiz oranlarını 5 puan indirmiş, son olarak Kasım ayında 150 baz puanlık indirimle faiz oranlarını yüzde 9’a indirmiştir. Aralık ve Ocak aylarında faiz oranını yüzde 9’da sabit tutan TCMB’nin bu politikasını seçimlere kadar sürdürmesi bekleniyordu. Ancak Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen ve 43 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği iki depremin ardından faiz indirimi tarafında beklentiler arttı.

“Depremlerin ekonomi üzerinde kalıcı bir etkisinin olması beklenmiyor”

PPK açıklamasında, Kahramanmaraş depremlerinin “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirildiği ve depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği kaydedildi. Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte, orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkisinin olmayacağı tahmin edilmektedir.

PPK açıklamasında, büyüme kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payının arttığı ve turizmin mevcut süreçlerin istikrarına beklentileri aşarak güçlü katkı sağladığı belirtildi.

Yüzde 5 olan orta vadeli enflasyon hedefi vurgusu

Kurul, 50 baz puanlık indirim kararına ilişkin olarak, “Kurul, bu ölçülü indirim sonrası para politikası duruşunun, fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir” ifadesini kullandı. 2023’ün ilk yarısında meydana gelecek depremin etkilerinin yakından izleneceği belirtildi.

Açıklamada, “TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi ve orta vadeli yüzde 5 hedefi doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler sağlanana kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir. fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir biçimde kurumsallaştırılması amacıyla her türlü Liraizasyon Stratejisinin uygulanmasına devam edilecektir.Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu yönde etkileyecektir. , para ikamesi ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerindeki kalıcı düşüşün devam etmesi, bu durumda devamı için uygun bir yer yaratılmış olacaktır.”

DW/BK,BO

Kaynak: Deutsche Welle / Güncel

musabeyli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu