Ekonomi

Merkez Bankası, HIZLI Ödeme Talep Katmanı Hizmetinin lansmanını duyurdu

TCMB açıklamasına göre, alacaklının borçludan HIZLI ödeme talebinde bulunmasına olanak sağlayan HIZLI Ödeme Talep Katmanı Hizmeti devreye alındı.

Başlangıçta kişiden kişiye ödemeler için üretilen katman hizmeti, alacaklının 2 kişi arasında başlatacağı ödeme için iletişim ve onay mekanizması hizmeti sağlayarak para transferinin başlatılmasını sağlıyor.

Talep Ödeme Katmanı Hizmeti, kişiden kişiye ödemelerin yanı sıra çeşitli iş modelleriyle çalışabilecek bir tasarıma sahiptir. Hizmet, ilerleyen aşamalarda e-ticaret ödemeleri, e-sipariş ödemeleri, kurumsal fatura ödemeleri gibi farklı kullanım alanlarıyla ödemeler ekosisteminin birçok alanında katma değer yaratacak.

Açıklamada, haftanın 7 günü 24 saati anında ve güvenilir para transferi imkanı sunan FAST Sistemi’nin katılımcı sayısının 2023 yılında 36’ya yükseldiği belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Ödeme ekosisteminin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla nakit ve kartlara alternatif ödeme prosedürü olarak kullanılan FAST Sistemi’nin artan işlem hacmi, Ocak ayında ilk günden bu yana günlük ortalama 11 milyon olarak izlendi. FAST sisteminin katman hizmetleriyle birlikte sunduğu yenilikçi teknolojiler ile hem ödemeler alanında rekabet gücü sağlamakta hem de “İnovasyonu teşvik ederek yeni iş modellerinin önünü açmak ve şeffaf bir şirket olarak hizmet vermek amaçlanmaktadır. Kullanıcıların finansal durumlarını basit bir şekilde yöneterek günlük hayatlarını kolaylaştıran, güvenilir ve hızlı ödeme tekniği.”

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu