Ekonomi

Memur ve emeklilere 5 aylık zam oranı belli oldu

TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı TÜFE’ye göre 5 aylık enflasyon oranı toplu sözleşme zammını aşarak memurlara en az yüzde 1 sağladı. 15.11SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 14.04artış doğdu.

Aralık ayı enflasyon verisi bekleniyor

Bu oranın dışında aylık enflasyon oranı yıl sonuna kadar bir kez daha açıklanacak. Ve açıklanan tüm bu aylık enflasyon rakamları birleştirilerek birçok kriterin yeniden belirlenmesinde rol oynayacaktır.

Türkiye’de 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla emekli memur var. Memur ve emeklilerin maaşları da açıklanacak bu rakamlara göre belirlenecek.

Bu yıl beklentiler yüksek

Ayrıca bu yıl bütçede yıllık işçi tüketiminde yüzde 56 artış var. Sözleşmelerde belirlenen artışlara ek olarak bir artışın daha eklenmesi bekleniyor.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına ek gösterge eklenecek

Yeni yılda memur ve memur maaşları ek göstergeye bağlı olarak artacak.

Emekli maaşına ve memur maaşına sosyal yardım geliyor

Yılbaşı yaklaşırken memur maaş ve aylıklarının hesaplanmasıyla birlikte emekliler ve memurlar için pazarlıklar başladı. Emeklilerin ve çalışanların enflasyonu baskı altına almaması için çalışma başlatan hükümet, yüzde 5 ile 10’luk orta refah payını gündeme aldı. Böylece asgari emekli maaşı da artacaktır.

Çalışan maaşı nasıl hesaplanır?

Memurun maaşı, daha önce yapılan toplu sözleşmede ilan edilen esaslar ışığında hesaplanır.

Memurların maaşları ve emeklilerin aylıkları 6 ayda bir olmak üzere yılda iki kez artırılmaktadır.

Aylık enflasyon farklarının toplamı maaşların belirlenmesinde çok değerlidir. Çünkü 6 aylık enflasyon toplamının sözleşmede belirtilen oranı aşan kısmı sözleşmede belirtilen artış oranına eklenir.

5 aylık enflasyon oranı toplu sözleşme zammını geçti

Açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre 5 aylık enflasyon rakamı toplu sözleşme zammını geçti. 5 aylık enflasyon bilgilerine göre memurlar için enflasyon farkı oluştu.

Toplu sözleşmeye göre yılsonuna 1 ay kala zam 15.11oldu

Memurlara 2022’nin ikinci yarısı için yüzde 8 toplu sözleşme zammı verildi. Yıl başına kadar iki aylık enflasyon farkı verisi kalırken zam oranı yüzde. 15.11oldu.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri artıyor 14.04oldu

Şu anda en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Emekli maaşları yılda iki kez 6 aylık enflasyon oranında artırılmaktadır. Böylece 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekliliği artıyor 14.04oldu.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zamları, tıpkı memur maaşları gibi Aralık ayı enflasyon oranı açıklamasının ardından kesinleşecek. Aralık enflasyonu 3 Ocak 2023’te açıklanacak.

Enflasyon tahminlerine göre hesaplanan maaşlar

Maaşlar, Temmuz-Aralık ortası için enflasyon tahminlerine göre hesaplanmaktadır. Yıl sonu enflasyon iddialarına göre yılın son aylarında baz etkisiyle enflasyon etkisinin azalması ve 6 aylık enflasyon artışı toplamının yaklaşık “yüzde 20” olması bekleniyor. Varsayımların maaşa yansıması aşağıdaki gibidir:

En düşük memur ve memur emekli maaşı ne kadar olacak?

Temmuz ayının prestijiyle birlikte aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 9 bin 109 liraya, en düşük memur maaşı ise 6 bin 77 liraya yükseldi.

6 aylık enflasyon farkına göre en düşük memur maaşı 11 bin lira, en düşük memur emekli maaşı ise 7 bin 223 lira baz alınacak.

En düşük SSK, Bağ-Kur maaşı ne kadar olacak?

SSK emeklisi (2000 öncesi): 4 bin 687 liradan 5 bin 524 liraya çıkacak

SSK emeklisi (2000 sonrası): 2 bin 906 liradan 3 bin 425 liraya çıkacak

Bağ-Kur emekli esnaf: 4 bin 197 liradan 4 bin 947 liraya çıkacak

Bağ-Kur tarım emeklisi: 3 bin 335 liradan 3 bin 931 liraya çıkacak

En düşük emekli aylığının asgari fiyat seviyesine çıkarılması teklif edildi

En düşük emekli maaşı olan 3 bin 500 liraya zam yapılması için çalışma başlatıldı. Bu rakamın asgari fiyat düzeyine çıkarılması Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. “Ücretlerde dengesizlik olacak. Kısa süre prim ödeyenle uzun yıllar emekli olan arasında fark olmayacak. Mesela 1500 gün prim yatıran kişi aldığı kadar parayı alacak. 10 bin gün prim ödeyenler bu hiç adil değil.”karşı çıktığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu