Haber

Konut ve İkinci El Araç Satışlarında İlan Kuralları Değişti! Uymayanlara 100 bin TL’ye kadar para cezası var

Piyasadaki şişkinliği ortadan kaldırmak amacıyla hükümetin reklam sitelerine yönelik çıkardığı yeni düzenleme bugün yürürlüğe girdi. Artık ev ve araba satışı için ilan girerken TC kimlik numarası, ad, soyad ve telefon numarası sisteme yüklenecek. Aldatıcı reklamların 100 bin TL’ye kadar cezası var.

Konut ve ikinci el otomobillerde fahiş fiyatların önüne geçecek yeni reklam düzenlemesi bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Artık internet üzerinden ev veya araba satmak isteyen herkesin, Ticaret Bakanlığı tarafından kurulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemine (EIDS) C kimlik numarası, ad-soyad ve cep telefonu numarası bilgilerini girmesi gerekiyor.

İlk aşamada sisteme e-Devlet şifresi ile giriş yapılacaktır.

Ayrıca kişinin kendisine, eşine, birinci veya ikinci derece kan yakınlarına ait olmayan veya sahibi tarafından ruhsat verilmeyen gayrimenkul veya araçların reklamının yapılması yasaktır.

Ayrıca emlak komiteleri ve otomobil bayileri de ellerindeki yetki belgelerini doğrulayarak satmaya yetkili oldukları araç veya gayrimenkulün reklamını yapabilecek.

Düzenleme ile reklam siteleri, üye olmadan veya ilan yayınlamadan önce ikinci el araç veya gayrimenkul ilanı vermeye yetkili olduklarını doğrulamak zorunda.

Tüm bunlara rağmen yanıltıcı reklam yüklemeye devam edenler 100 TL’ye kadar para cezasıyla cezalandırılacak.

haberkuluncak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu