Ekonomi

Kayseri Serbest Bölgesi’nden ihracata büyük katkı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Son yıllarda yapılan çalışmalarla Serbest Bölgeyi net bir noktaya getirdiklerini vurgulayan Kayseri Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Do. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Kayseri Serbest Bölge’de yönetim kurulumuzla birlikte göreve başlayalı 2 yıl oldu. Dolayısıyla burada yoğun bir hizmet dönemi geçirdik. Burada sağladığımız katkıyla belediyeyi temsil etmek için buradayım ama gerçekten çok çalışıyoruz, özellikle Sanayi Odası Başkanı Sayın Mehmet Büyüksimitçi, Ticaret Odası Başkanı Sayın Ömer Gülsoy ve Sayın Sayın. Yılmaz, diğer yönetim kurulu üyelerimiz. Son 2-3 yılda yapılan çalışmalar gerçekten Serbest Bölgenin belli bir noktaya gelmesini sağlayacak çalışmalardır. Çünkü sanayici ne kadar memnun olursa, sorunlar ne kadar çözülürse biz de o kadar memnun olacağız. Kayseri Serbest Bölgesi şu anda Kayseri’nin ihracatının yüzde 25’e yakınını karşılıyor. Geldiğimiz günden bu yana yaptığımız en değerli çalışma bence yeni bir yol açmaktı. Serbest bölgede açılmayan yol kalmadı.

Atık su arıtma tesisini genişlettik, yeni kiralanabilir hangarlar, yeni yollar ve en önemlisi yeni bir Gümrük Giriş Kapısı inşa ettik. Aynı zamanda gelir artırıcı çalışmalarımız da oldu. Güneş enerjisi santralini kurduk, ikincisini kurmaya başlıyoruz. Hangar yaptık, inşallah ikinci ve üçüncüsünü de yapmaya başlıyoruz. Dolayısıyla hangar kiraladığımız için bunlar gelir getirici faaliyetler. Buraya rastgele sanayicileri sokmaya çalışmıyoruz, daha nitelikli, Ar-Ge ve teknolojik yatırımların girmesini sağlamaya çalışıyoruz. İnşallah vagon yatırımı da bunlardan biri olacak. Dolayısıyla buradaki sorunları çözmeye çalışıyoruz. Bölgemize ve Kayseri’ye yeni, daha işlevsel bir gümrük giriş kapısı inşa ettik. Gerçek yatırımcıların, sanayicilerin buraya gelmesi için çalışıyoruz. Aldığımız kararlarla buranın daha nitelikli hale gelmesini sağladık. Burası diğer Özgür Bölgelerden biraz farklı. Burada belediyenin, sanayi odasının, ticaret odasının yönetimde yer alması birçok olumlu çalışmayı da beraberinde getiriyor. Yasal çerçevede yapabileceğimiz ne varsa belediyenin kaynaklarıyla destekliyoruz. Nitelikli yatırımı buraya çekmemiz lazım, el ele verirsek sorunları çözeriz” dedi.

Başkan Palancıoğlu, istişare toplantısına katılarak emeği geçen Yönetim Kurulu Üyelerine, KASBİAD Yönetim Kurulu Üyelerine, Serbest Bölge Müdür Yardımcısına, Kayseri Serbest Bölge Gümrük Müdürüne ve sanayicilere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu