Teknoloji

Kameraya yakalandı: Mars’ta Güneş tutulması işte böyle görünüyor

Dünya’daki güneş tutulmaları yuvarlak görüntülerden oluşur. Güneş yuvarlaktır; Ay yuvarlaktır. Mars’ta ise durum biraz daha farklı üzere gözüküyor.

NASA’nın Perseverance keşif aracı, kızıl gezegenin patates şeklindeki ayı Phobos güneş diskinin düzensiz bir bölümünü kapatarak güneşi kestiği bir güneş tutulmasının görüntülerini yakaladı.

Uzay meraklıları tutulmayı keşif aracı tarafından 18 Kasım’da çekilen ham manzaralarda gördüler. Gezegen bilimcisi Paul Byrne, manzarayı “bir göze” benzetti.

Görüntü işleyici Kevin Gill, çekimleri Phobos’un güneş boyunca hareket ettiğini gösteren kısa bir videoda bir araya getirerek Dünya’daki bizlere, Mars yüzeyinde bir tutulmanın nasıl görüneceğine dair yeterli bir fikir verdi.

Phobos, Mars’ın yörüngesindeki iki uydudan biri. Yüzeyi kraterler ve oluklarla dolu ve en geniş yeri sadece 27 kilometre. Bu ay, muhtemelen bir gün stresten yok olmasına yol açacak bir yolda Mars’a epey yakın bir yörüngede dönüyor. Lakin bu yok oluş muhtemelen milyonlarca yıl sonra gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu