Ekonomi

KADEM Başkanı Gümrükçüoğlu, İskenderun’daki Kadın Destek Merkezi’ni ziyaret etti

Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Yürütme Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı çadır kentte bulunan Kadın Destek Merkezi’ni ziyaret ederek kadınlarla sohbet etti.

Gümrükçüoğlu, KADEM’in Dumlupınar Mahallesi Eski Lunapark Çadırkent’te kurduğu Kadın Destek Merkezi’ni ziyaret etti. Hanımlarla sohbet eden Gümrükçüoğlu, ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Gümrükçüoğlu, depremin olduğu günden bu yana aynı ve nakdi yardımları deprem bölgesine ulaştırdıklarını söyledi.

12 milyon liralık yardım yapıldı

Deprem bölgesine 12 milyon liraya yakın nakdi yardımda bulunduklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

“Bölgedeki en önemli fark Kadın Güçlendirme Merkezlerimiz. Burada kadın ve çocuklara psikososyal destek veriyoruz. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanı çalıştırdık. Buraya gelip destek oluyoruz ki biraz olsun rahatlasınlar.” depremde yaşadıkları travmalar… Birlikte hareket ederek çeşitli kurslara başladık.

İşte yemek atölyeleri, çeşitli nakış ve örgü atölyeleri. Bunlar da kadınlara çok yakışıyor. Şu anda Hatay ve Kahramanmaraş olmak üzere 2 ildeyiz. Adıyaman’da da bir merkezimiz vardı ama maalesef selden dolayı aktif değil. 2-3 hafta sonra tekrar aktif olacaktır. 3 ilde merkezleri faaliyete geçirmeye devam ediyoruz. “

“Kalıcı olarak burada kalmayı düşünüyoruz”

Gümrükçüoğlu, deprem bölgesindeki merkezlere gelen 3 bin 500 kadınla görüşerek kendilerine destek olduklarını kaydetti.

Depremzedeleri dinlemenin çok önemli olduğunu vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Deprem bölgesinde hep aynı yardım falan beklenir sanılır ama bu kadar değil. Burada oturup onları dinlemek çok değerli. 1,5 aydır merkezlerimiz bölgedeki bu açığı kapatmaya çalışıyor, kalıcı olarak burada kalmayı düşünüyoruz.” terimleri kullandı.

Gümrükçüoğlu daha sonra çadırları tek tek gezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu