Ekonomi

İran’da su krizi: Barajlar ve göletler tehlikede

İran Çalışan Haber Ajansı’na (ILNA) göre, Su Sektörü Sözcüsü Hashim Amini, ülkenin su sorunu ve kuraklıkla mücadele stratejisi hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

İranlı yetkili, ülkede 269 şehirde su krizi yaşandığını belirterek, “Meşhed’in suyunu sağlayan Dostluk Barajı kritik durumda, Tebriz’de Nahand Barajı kurudu.” söz konusu.

Zencan ve Tabas’ın yer altı suları ile Sistan-Belucistan’daki göletlerin tehlikede olduğunu belirten Amini, ülkedeki barajlardaki suların idareli kullanılması gerektiğini vurguladı.

protestolar düzenlendi

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Koruma Dairesi Başkanı Ali Selaceke de geçen hafta kuraklık nedeniyle su seviyesinin düştüğü Urmiye Gölü’nün durumunun uygun olmadığını ve sorunun uluslararası nitelikte olduğunu belirtti.

İranlı uzmanlara göre ülkedeki su krizi “yaşam alanlarının daralması, ekonomik, sosyal ve kültürel çatışmaları” da beraberinde getiriyor.

İran’da yaşanan kuraklık ve yönetimin su kaynaklarını yönetememesi son yıllarda ülkenin bazı illerinde protestolara yol açmıştı.

haberuzunkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu