Haber

İmamoğlu, Yeşilpınar Evleri 2. etabının anahtarlarını hak sahiplerine teslim etti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ’ın Eyüpsultan’da inşa ettiği Yeşilpınar Evleri 2. etabının hak sahipleri için anahtar teslim törenine katıldı. İmamoğlu, 25 Mayıs 2021’de temeli atılan Yeşilpınar Evleri 2. etabının anahtarlarının 113 hak sahibine teslim edildiği törende konuştu.

Depremin İstanbul’un ve Türkiye’nin beka sorunu olduğunun altını çizdi. Ekrem İmamoğlu, “Kentsel dönüşüm sorunu, İstanbulluların hayatına en aktif şekilde girdiği andan itibaren yani 1999 Gölcük depreminden bu yana hayatımızın her anında konuşulan temel sorun olmasına rağmen bu konu yönetilemedi. hak ettiği gibi.İhmaller var, zaman zaman sömürülüyor.Depremler, dönüşümler, değişim, İstanbulluların ihtiyacı olan sosyal konut derken baktık.Deprem sorununu binlerce yaparak çözmek yerine, İstanbul’da onbinlerce, yüzbinlerce, hatta lüks konutlar varken bu iş halka dağıtılmayan ve bir avuç insanı sevindiren kiraya dönüştü. Bu bakımdan durum tam da böyle. Gerçek bir kentsel dönüşüm sağlanamadı ve gerçek anlamda kentsel dönüşüm gerçekleşmedi” dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZLA ŞEFFAF KONUŞARAK HER SÜRECİ YAPTIK’

İmamoğlu, “2019 yılından bu yana örnek bir dönüşüm süreci oluşturmaya ve temel ilkelerimizden taviz vermeden halkımızla birlikte yol yürümeye devam ederken, aynı zamanda devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte doğru adımları atarak, hayata geçireceğiz. Bu süreci doğru yönetebilmek, koordineli çalışabilmek, masada oturup konuşmak arayışındaydık, hep kapıları çaldık, anlatmaya çalıştık ama ne yazık ki bu süreçlere kulak tıkadılar ve yaptılar da. Öne sürdüğümüz yolculukların hiçbirinde birlikte yürümek için anlamlı bir adım atmayın. Çünkü şunu söyleyeyim. Kentsel dönüşüm sorununu çözecek biriyseniz, “Eğer orayı tarla yaparsanız şansınız kalmaz. Burada başarıya ulaşmak için. Vatandaşların çıkarlarını en üst seviyede tutuyoruz. Her süreci vatandaşlarımızla şeffaf bir şekilde konuşarak yürüttük. Halkımızı mutlu etmenin birinci görevimiz olduğunu unutmadık. Her ay belli noktalarda insanlarımızı mutlu etmenin haklı gururunu yaşıyorum” dedi.

‘HALKIN SORUNLARINI DİNLEMEYE TOLERANSLARI YOKTU’

İmamoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Eyüpsultan Yeşilpınar konutlarında geçmişte neler yapıldığına baktığınızda bile aslında farkı görebiliyorsunuz.” “Popülistler ile vurguncular arasındaki farkı çok net bir şekilde görüyor ve anlıyorsunuz. Biz halkımızın yanında, kimsenin siyasi görüşü ne olursa olsun popülist kimliğimizi sürdürüyoruz. Onların kaygılarını çözme kararlılığımızı ortaya koyduk. Bu, hak sahiplerinin 50 yıldır incelediği ve aradığı bir alandır. Bu alan Bakanlar Kurulu tarafından riskli ilan edildi ama hükümet, önceki Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ yönetimi, hatta ilçe yönetimi kılını bile kıpırdatmadı.” “Hatta bu alanı gazete ilanıyla satışa bile çıkardılar. Vatandaşlar çaresizlik ve belirsizlik içinde kıvranıyordu. ‘Bu alanı birilerine satalım, kâr etsin’ dediler. Oradaki insanların dertlerini, dertlerini dinlemeye bile sabrları yoktu” dedi.

“BOŞ SÖZLERLE VEYA SÖZDE SEÇİM YÖNLENDİRME PROJELERİYLE ALDANMADIK”

Yüksek enflasyon ve mevcut ekonomik şartlarda bu inşaatların yapılmasının zor olduğunu belirten İmamoğlu, “Tüm bu koşullara rağmen vatandaşlarımızı mağdur etmedik. Siz değerli faydalanıcılarımıza ücret ödemeden süreci çözdük. İktidarın ekonomi politikalarının bedeli. Ekonomiyi yönetemeyenler kentsel dönüşümü yönetemezler. Milletini mağdur ediyorlar. Paralarını boşuna ödüyorlar.” “Bunu yaparken de kentsel dönüşüm konseptiyle satın alma gücü azalan paranın kat kat fazlasını deyim yerindeyse ceplerinden çıkarıyorlar” dedi. “İşsizliği, yoksulluğu, yüksek fiyatları yaratırken kentsel dönüşüm mağdurlarını dinlemeye bile tahammül edemiyorlar. Halkın sesinin duyulmasını istemedikleri için vatandaşın kameralarını bile kapatabiliyorlar. İnanın umarım. Herhangi bir vatandaşın önünde ne bizim ne de yöneticimin böyle bir duruma düşmesini istiyoruz, düşmezler ama daha önce de söylediğim gibi bizim acımız vatandaşlarımızın sorunlarını çözme kaygısıdır. Görevini hakkıyla yapan bir belediye başkanının huzuru. Doğal olarak güzel çalışmalar sayesinde bu huzurumuz arttıkça, biz başımızı yastığa koyduğumuz anda başkaları da uykularından kayboluyor. Bunu anlıyorum. Onları uykusuz bırakmaya devam edeceğiz. “Çünkü Hiçbir halkımızı boş vaatlerle, sözde seçim projeleri ile kandırmadık, kandırmayacağız” dedi.

Törende yapılan konuşmaların ardından ihtiyaç sahiplerine evlerinin anahtarları teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu