Haber

İLBER ORTAYLI TRAKYA’YI İYİ BİR İSTİKBAL BEKLİYOR AMA BU FELAKETTE OLABİLİR

TARİHÇİ Muharrir Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Trakya’yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felakette olabilir. Yani garantisi yok. Karar vermek zorundasınız. ya sanayi, ya ziraat” dedi.

Tarihçi Muharrir Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dış Ekonomik Bağlantılar Konseyi (DEİK), Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği (KEYİAD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tertibinde Yunanistan’ın Selanik şehrinde katılacağı etkinlik öncesi Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlenen programa katıldı.

Prof. Dr. Ortaylı, Trakya’nın sanayileşmesi ve ekonomideki yeri hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “Trakya’yı uygun bir istikbal bekliyor ancak bu felakette olabilir. Yani garantisi yok. Karar vermek zorundasınız. ya sanayi, ya ziraat. Fevzi Çakmak üzere düşünecek değilim. Ona kalsa burada bir tane baca bile yaptırtmazdı, Genelkurmay lideri olarak. Zira düşman gelir, alır diye. Ancak tabi bu da bir sıkıntı değil. Memleket yolsuz kalıyor, ulaşımsız kalıyor hakikaten Çakmak hakkında en hafif bir harekette bile harbe girmiş kadar adam öldü. Hiç savaşmadan. Trakya’nın bu zenginliği, organizasyonu, üniversitelerinin gelişmesi, Tekirdağ’ın patlaması, hastanesi birçok hastaneden düzgün. Bunlarda endüstrinin hissesi var. Onun getirdiği zenginlik, onun getirdiği görgü, onun getirdiği tertip ancak bir şeyi de unutmayın burası imparatorluğu besleyen bir ziraat bölgesi. İnsaflı olmak zorundasınız. Öteki yerlere çıkın artık. Deniz kıyılarından, Trakya’dan uzak yerlere gitmenizi istirham ederim. Anadolu sanayi bekliyor. Sanayi kurmadığımız takdirde herifler tabiatı istismar ediyorlar. Su kaynaklarını kontrolsüz bir şekilde Konya Ovası’nda olduğu üzere. O da bizim felaketimiz olacak. Bu memleket ekmeğini ya kendine verir yahut da vermez. Sürünürüz. Onu da sizin muhakemenize bırakıyorum. Boş insanların, grup biçmeyen yahut tezgah kullanmayan adamların çevreci laflarının bir şey getireceğini, bir önemli teklif yaratacağına inanmıyorum. Çalışan adam bilir neyin ne olduğunu. Üreten adam bilir. Muhakemenizi insafla, adil bir hakim üzere yaparsanız memleket kurtulur. Yapmadığınız takdirde hapı yutarız. Bir memlekette etrafla, tarımla, endüstrinin istikrarına hipiler karar vermez. Bunu yeniden çiftçilerin, sanayicilerin ve önemli tüketicilerin kendilerini düşünmesi lazım. O bakımdan meselelerin, sorunların karşısında muarız olarak değil taraf olarak yer alın. Bu miras arbedesi değil. Mirasın kendi aileniz olduğunu, kendi ailenizin içinde kalacağını, kalması gerektiğini hesaplayarak münazaaları halletmek lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu