Teknoloji

Hyundai e-Corner sistemi CES’te tanıtıldı

Bu yılki CES’te Hyundai, araçlara yengeç yürüyüşü, tank dönüşü ve çapraz sürüş gibi olağanüstü yetenekler kazandırabilen e-Corner sistemini sergiledi.

Hibrit, elektrikli ve yakıt hücreli otomobiller için tasarlanan teknoloji, Ioniq 5’te test edildi.

Hyundai Mobis’teki mühendisler, beş yılı aşkın bir süredir bu fikir üzerinde kafa yoruyor. İlk olarak 2018 yılında CES’te tanıtıldı. O zamandan beri istikrarlı bir şekilde geliştirilen teknolojinin 2023 yılında üretim platformuna entegre edileceği sözü verildi.

Hyundai Mobis, e-Corner modülünü Hyundai Ioniq 5 prototipinde sergiledi. Dört tekerleğe de monte edilen modüller, araca dar alanlarda benzersiz hareket kabiliyeti sağlıyor. Görünüşe göre bu sistem birçokları için paralel park etmeyi sorun haline getirecek.

Yayınlanan görselde e-Corner’ın yetenekleri tek tek ortaya çıktı. Dört tekerleğin de 90 derece döndüğü yengeç modu, aracın sadece ileri ve geri hareket etmek yerine bir yandan diğer yana hareket etmesini sağlar.

Sıfır dönüş, aracı yerinde döndürmenizi sağlayan bir özelliktir. Tekerlekler yaklaşık 45 derecelik bir açı yaptıktan sonra aracı kendi ekseni etrafında hızlıca döndürebilirsiniz. Çapraz sürüş, arabayı çapraz olarak hareket ettirmenizi sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu