Ekonomi

Gündüz sakin seyreden dolar/TL’de akşam ani yükselişler yaşanıyor

Investing.com – ABD’de tarım dışı istihdam ve enflasyon bilgilerinin açıklanmasıyla sert düşüş yaşayan dolar endeksi, bu haftaki kaybında 106 düzeyinde tutunmaya çalışıyor.

FOMC toplantısında datalara nazaran daha yavaş hareket edileceğinin açıklanmasının akabinde istihdam beklentilerin üzerinde, enflasyon ise beklentilerin altında kaldı. Dataların Fed’in beklentilerine paralel olması piyasalarda daha düşüş oranlı faiz artışını fiyatladı. Dolar ve tahvil faizinde yaşanan süratli kaybın akabinde dün ve bugün bir ölçü duraksama görülüyor.

Dolar endeksi bugün 106 üzerinde süreç görürken euro/dolar 1,0380 ve sterlin/dolar 1,19’da.

Dolar/TL’de son durum

Dolarda son bir haftalık süreçte sert kayıplar yaşanmasına rağmen dolar/TL 18,60 civarındaki seyrini hiç bozmadı. Kısa vadeli 18,50’lere gerçek görülen geri çekilmenin akabinde gece ve Asya seansında ani ataklar yaşanmaya devam ediyor.

Dün 18,60-18,62 aralığında süreç gören kur, akşam saatlerinde 18,72 ile rekor seviyeyi tekrar test etti.

Bugün yurt içinde Merkez Bankası haftalık istatistikleri açıklayacak. Euro Bölgesi’nden enflasyon, ABD’den ise haftalık işsizlik maaşı müracaatları takip edilecek. Günün devamında dolarda görülecek harekete rağmen kurdaki yataylığın devam etmesi bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu