Ekonomi

“GSYH içinde sanayi büyümesinin payı arttırılmalı”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan, açıklanan üçüncü çeyrek büyüme bilgilerinin Türkiye iktisadının dinamizminin bir göstergesi olarak değerlendirirken, nitelikli büyümenin korunması için GSYH içinde sanayi büyümesinin hissesinin arttırılması gerektiğini bildirdi.

Bahçıvan, yaptığı yazılı açıklamada, üçüncü çeyrek büyüme bilgilerini kıymetlendirdi.

Son devirlerde endüstriden ve sanayi ihracatından güçlü bir halde beslenen büyüme oranlarında, yurt dışı kaynaklı gelişmeler başta olmak üzere, farklı olumsuz nedenlerden kaynaklanan bir ivme kaybı olduğunu gözlemlediklerini belirten Bahçıvan, şunları dedi:

“Bu ivme kaybını, bilhassa İSO Türkiye İmalat PMI bilgilerinin son aylardaki bariz düşüşünde de maalesef açıkça görmekteyiz. Tekrar de açıklanan üçüncü çeyrek büyüme datalarını Türkiye iktisadının dinamizminin bir göstergesi olarak değerlendirirken, nitelikli büyümenin korunması için GSYH içinde sanayi büyümesinin hissesinin arttırılması gerektiğinin altını çizmek isteriz. Ayrıyeten, bu olumsuz periyotta bile endüstrimizin yatırım muhtaçlığının ve sanayicimizin yatırım motivasyonunun hala epeyce yüksek olduğunu hatırlatmak istiyorum. Böylesine değerli bir iklim bahtını ve fırsatını, ülkemizin geleceğine yönelik olarak olumlu kıymetlendirmemiz gerektiğini bilhassa vurguluyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu