Ekonomi

Genesis, SEC davasını 21 milyon dolarlık iflas cezasıyla çözdü

Kripto kredi sağlayıcısı Genesis Global, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC) ile iflas tasfiye sürecinin bir parçası olarak 21 milyon dolar ceza ödemeyi kabul ederek anlaşmaya vardı. Anlaşma, şirketin artık feshedilmiş olan Gemini Earn kredi programını içeren bir davadan kaynaklanıyor. Çarşamba günü Manhattan’daki ABD İflas Mahkemesinde sunulan mahkeme belgelerine göre, para cezası Genesis’in müşterilerine tam para iadesi yapmasına bağlı olarak ödenecek.

SEC daha önce Genesis ve kripto para borsası Gemini Trust’ı Gemini Earn programı aracılığıyla yatırımcılara yasadışı olarak menkul kıymet satmakla suçlamıştı. Aralık 2020’de ortaklaşa başlatılan program, Gemini müşterilerinin kripto varlıklarını Genesis’e faiz karşılığında ödünç vermelerine ve milyarlarca dolar kripto varlık biriktirmelerine olanak tanıdı. Ancak hizmet, kripto para piyasasındaki gerileme sırasında Kasım 2023’te durduruldu.

İddiaları ne kabul ne de reddeden Genesis, şu anda müşterilere ve diğer alacaklılara borcunu ödemeye odaklanmış durumda. SEC ile yapılan anlaşma, Genesis’in kendisini mahkemede savunmanın getirdiği masraflardan ve belirsizlikten kaçınmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Genesis’in önündeki hukuki zorluklar SEC davasının ötesine geçiyor. Şirket, Gemini ve ana şirketi Digital Currency Group ile birlikte devam eden davalara karışıyor. Winklevoss ikizleri tarafından kurulan Gemini, daha önce kripto para kredilendirme yan kuruluşunun başarısızlığı nedeniyle Digital Currency Group’a dava açmıştı.

Ek olarak, her üç kuruluş da New York Başsavcısı Letitia James tarafından New York’taki finansal yatırım bölümünde faaliyet göstermelerinin yasaklanması amacıyla açılan bir icra davasıyla karşı karşıya.

Genesis şu anda, Earn programına başlangıçta yatırılan para birimine bağlı olarak müşterilere nakit veya kripto para biriminde geri ödeme yapılmasını öneren bir tasfiye planıyla ilerlemeye devam ediyor. Şirketin 14 Şubat’ta iflas planı için mahkeme onayını alması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu