Ekonomi

“Fed’in faiz indirimlerinden en çok yararlanan ülkelerden biri olacağız”

Deneyimli araştırma ekibinin hazırladığı raporda, faize duyarlılığı yüksek ekonomisi ve dış finansman ihtiyacıyla Türkiye’nin, FED’in 2024 yılında faiz indirimine başlamasından en fazla fayda sağlayacak ülkelerden biri olabileceğine dikkat çekiliyor.

Ancak raporda, Merkez Bankası’nın bilgiye dayalı duruşunda ısrar etmesiyle yabancı yatırımcıların ilgisinin artabileceği belirtiliyor; Yabancı yatırımcıların önce tahvillere sonra da hisse senetlerine ilgisinin artacağı vurgulanıyor.

Makro politikalardaki normalleşmeden en çok bankaların yararlanacağı belirtilen rapora göre, yüksek enflasyona karşı donanımlı, artan faiz ortamında nakit akışı güçlü, borçluluğu düşük hisse senetlerine faizlerin devam edeceği öngörülüyor. Gıda Perakendesi, Havacılık, Holding ve Telekom ise daha fazla yabancı ilgi çekme potansiyeline sahip. Şirketlerin en yüksek büyüme potansiyeline sahip olması beklenen segmentlerine değiniliyor.

Raporda, başta altın olmak üzere pahalı metalleri en sevdikleri varlık sınıflarından biri olarak gördüklerini paylaşan Yapı Kredi Yatırım analistleri, FED’in şahin tutumu zirveye ulaşırken reel faizlerin düşmeye devam etmesinin tarihsel olarak işaret eden bir durum olduğunu belirtiyor. altın için yukarı yönlü bir trend.

Gelişmekte olan ülkeler olumlu yönde farklılaşıyor

Baz senaryolarda para politikasında normalleşmenin devam edeceğini varsaydıklarını belirten Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, şu değerlendirmeyi yaptı: ”Bu senaryo, yeni ekonomi politikalarının devam etmesi ve ülke riskindeki iyileşmeye paralel prim, yabancı yatırımcıyı önce tahvile sonra da hisse senedine çekecek.

Küresel büyümeye baktığımızda 2024’te 2023’e göre büyümenin yavaşlayacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan pazarların getiri potansiyelinin gelişmiş pazarlara göre daha olumlu olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda Yapı Kredi Yatırım olarak nakit akışı güçlü, büyüklük ve likiditeye sahip, yurt içi yükselen faiz ortamında yabancı ilgisinin daha fazla çekme potansiyeli olan hisselere öncelik veriyoruz.

Yapı Kredi Yatırım Modeli Portföy Teklifi

-Akbank

– TSKB

-Bim Birleşik Mağazalar

-Türk havayolları

-Şok Marketler Ticaret

-Ag Anadolu Küme Holding

– Aksigorta

-Aksa Enerji

– Mavi Giysiler

-Türk telekom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu