Haber

Evleri ve işyerlerini su bastı, ağaçlar devrildi! Türkiye’nin dört bir yanından “sel” görüntüleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından yurdun dört bir yanında sağanak yağış etkili oldu. Hayatı felç eden yağışlar birçok şehirde sele neden oldu.

ALT GEÇİT BASKINDI

ankara İstanbul’un Yenimahalle ilçesinde bulunan Gazi Mahallesi Alt Geçidi’ni su bastı. Köprü trafiğe kapatılırken trafik durma noktasına geldi. Göle dönen alt geçitte itfaiye ekipleri tarafından su tahliye işlemleri başlatıldı. Öte yandan sular altında kalan alt geçitte can ve mal kaybı yaşanmadı.

KANALDAN TAŞAN SU AĞAÇLARI YÜKLEDİ

Ankara’yı etkisi altına alan sağanak yağışın ardından Beypazarı ilçesinden geçen İnözü Çayı taştı. Sel suları ağaçları kökünden söküp metrelerce sürükledi. Mahalle sakinlerinin kaydettiği görüntüler vatandaşları tedirgin etti.

KASTAMONU AFETE KARŞI

Kastamonu’da 11 Ağustos 2021’de meydana gelen sel felaketinde büyük hasar gören Azdavay ilçesi, 24 Haziran 2022’de sel felaketine uğradı. Son olarak, 3. kez selin yaşandığı Azdavay’da yüzlerce evi su bastı. son üç yıl Vatandaşlar eşyalarını sel sularından kurtarmak için büyük çaba sarf etti. Evlerin bahçelerini de su bastı ve göle döndü. Ekipler, iş makineleri ile tıkanan yerlerde çalışmalarını sürdürüyor. Ev, iş yeri ve camilerin sel suları altında kaldığı Azdavay’da vatandaşlar mağdur oldu.

OYUN MASALARINDA BEKLEDİLER

Kastamonu Azdavay’da sel sırasında bir kahvehanede oyun oynayan vatandaşlar, sel sonrası masa ve sandalyelere çıkarak kendilerini savunmaya çalıştı. Sel suları çekilene kadar kahvehaneden çıkamayan vatandaşlar, sel suları çekildikten sonra kahvehaneden çıkabildi. Ayrıca cadde üzerinde bulunan çok sayıda iş yeri de sel suları altında kaldı. Vatandaşlar iş yerlerine giren suları tahliye etmek için ellerinde küreklerle çalışmalarını sürdürüyor.

KARABÜK’TE METREKAREYE 43 KG YAĞMUR

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde öğle saatlerinden itibaren etkili olan sağanak, günlük hayatı olumsuz etkiledi. İlçede etkili olan yağmurla birlikte ana arterlerde oluşan su birikintileri nedeniyle araç sürücüleri güçlükle ilerledi. Belediye ekipleri su birikintilerinin yaşandığı bölgede çalışma yaptı. İlçe merkezinden geçen derelerin su seviyesinde de artış gözlendi. İlçede metrekareye 43 kilogram yağış düştüğü meteoroloji yetkilileri tarafından bildirildi. Karabük Valiliği ve AFAD, merkez ve ilçelerde beklenen sağanak nedeniyle meydana gelebilecek aksiliklere karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

SÜRÜCÜLER YOLDA KALDI

Denizli’de son 2 haftadır aralıklı olarak devam eden şiddetli sağanak hayatı yeniden olumsuz etkiledi. Kent merkezinde akşam saatlerinde yaklaşık 1 saat devam eden şiddetli yağış etkisini artırıp yolları göle çevirdiğinde sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı. Bazı konut ve işyerlerinde ise bodrum ve giriş katlarında su baskınları yaşandı. Şiddetli yağmura yolda yakalanan sürücüler araçlarını yol kenarına çekerek beklemeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu