Haber

Egeli ihracatçılardan barınak hayvanlarına gıda yardımı

Kedi-köpek maması üretimi ve ihracatında zirvede yer alan Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, bölgemizdeki hayvan barınaklarına Birlik üyesi firmalardan ücretsiz mama sağlanması amacıyla sosyal sorumluluk projesi başlattı. .

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, şunları söyledi: “Ege Bölgesi kedi köpek maması üretim ve ihracatında ilk sıralarda yer alıyor. Bu kapsamda İzmir Menderes’teki ‘Şopengazi Nebiha Deprem Bakım Evi’ni ziyaret ettik. Barınağı gezerek huzurevinin işleyişi ve hayvan hakları hakkında bilgi aldık. Derneğimize üye firmalardan ücretsiz olarak temin ettiğimiz köpek mamalarını, korunmaya muhtaç köpek barınaklarına ulaştırdık. Sendikamız için değerli bir sosyal sorumluluk projesine imza attık. Her ay bir barınağa yardım etmeyi hedefliyoruz. Bu ay Birlik üyesi şirketimiz bize DFC Evcil Hayvan yemi sağlanmasına katkıda bulundu.” söz konusu.

Kedi-köpek mamasında küresel ticaret hacminin 2022 yılında yaklaşık 23 milyar dolar olacağını anlatan Lider Öztürk, “Türkiye’de hayvan hakları konusunda farkındalık yaratmayı ve sorumluluk bilincini yükseltmeyi hedefliyoruz. Türk gıda üreticilerimiz siz değerli dostlarımızın gıda ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda ihracatta da hacimlerini her geçen gün artırıyor. 2021 yılında 54 milyon dolarlık kedi-köpek maması ihracatı yapan ülkemiz, kedi-köpek maması ihracatını 2022 yılında yüzde 64 artışla 88,5 milyon dolara çıkardı. Türkiye’nin 2022 yılında kedi köpek maması ihracatı yaptığı ülke sayısı 94’e ulaştı. 2023 yılı Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artışla 89 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu ihracatın yüzde 60’ına karşılık gelen 54 milyon dolarlık ihracat Birliğimizden yapılıyor. “Kedi-köpek maması ihracatımızın 2023 yılında 110 milyon doları aşmasını bekliyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu