Sağlık

DSÖ, Batı Pasifik bölgesinde tütün çiftçiliğini bırakmaya ve sürdürülebilir ürünleri desteklemeye çağırıyor

MANİLA, 29 Mayıs (Xinhua) — Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Batı Pasifik bölgesindeki hükümetleri tütün tarımını desteklemeye son vermeye ve bunun yerine milyonlarca insanı besleyebilecek sürdürülebilir yapay ürünleri desteklemeye çağırdı.

DSÖ Batı Pasifik Bölgesi Direktör Vekili Zsuzsanna Jakab, “Tütün değil, gıda üretme zamanı” dedi ve bölgede 400 milyondan fazla insanın tütün kullandığını ve her yıl 3 milyon kişinin öldüğünü vurguladı.

Jakab, “Hükümetler ticarete sağlıktan daha fazla öncelik verdiğinde, ekosistemler kaybolur, insanlar aç kalır ve sağlık kötüleşir” dedi.

Merkezi Manila’da bulunan DSÖ bölge ofisine göre, Batı Pasifik bölgesinde 1 milyon hektardan fazla arazi tütün tarımı için kullanılırken, milyonlarca insan hala gıda güvensizliği ile karşı karşıya.

Jakab, “Besleyici gıda yetiştirmek için 1 milyon hektarlık bir arazi kullandığınızı hayal edin. Milyonlarca insanı besleyebilir, çocukların büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir ve yetişkinlerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine destek olabiliriz” dedi.

DSÖ, “Tütün değil, gıda yetiştirin” adlı son raporunda, tütün ekiminin çiftçileri ve ailelerini zehirli tütün tozuna ve kimyasal böcek ilaçlarına maruz bıraktığını belirtti. Raporda ayrıca orman alanlarının azalması, su kaynaklarının kirlenmesi ve toprak yapısının bozulması nedeniyle çevrenin zarar gördüğü belirtildi.

DSÖ’nün raporu, “Tütün ekimi için kesilen ağaçlar, küresel ormansızlaşmanın yüzde 5’ini oluşturuyor” diyor.

DSÖ, dünya çapında 1 milyondan fazla çocuk işçinin tütün çiftliklerinde çalıştığını ve eğitim fırsatlarını kaçırdıklarını tahmin ediyor.

Uygun politika desteği ve müdahaleler yoluyla hükümetleri tütünden ekonomik olarak uygun alternatif ürünlere geçmeye teşvik eden DSÖ, “tütün çiftçiliğinin küresel bir sorun olduğuna” işaret ediyor.

Kaynak: Xinhua / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu