Ekonomi

Dogecoin kârlı adreslerde artış görüyor, Bitcoin’i takip ediyor

NEW YORK – Kripto para piyasasındaki güçlü yükselişin ortasında Dogecoin, yatırımcılarının önemli bir çoğunluğunun kâr elde ettiği göze çarpan bir oyuncu olarak ortaya çıktı. Altindex.com’dan alınan veriler, Dogecoin sahiplerinin %88’inden fazlasının geçen hafta itibariyle kârda olduğunu ve dijital para birimini Bitcoin’in ardından yatırımcı kazançları açısından en kârlı ikinci para birimi olarak konumlandırdığını gösteriyor.

Memlerden esinlenen kripto para birimi, 2024’ün ilk çeyreğinde %146’lık önemli bir fiyat artışına tanık oldu ve 0,089 dolardan 0,22 dolara yükseldi. Bu artış Dogecoin’in piyasa değerine yaklaşık 18,5 milyar dolar ekledi ve üç yıl içinde en yüksek kârlı Dogecoin adresi oranına işaret etti. Özellikle, halk arasında “balinalar” olarak bilinen büyük yatırımcılar, kâr eden adreslerin yarısından fazlasını oluşturuyor. Dahası, Dogecoin sahiplerinin %61’i yatırımlarını bir yıldan uzun süredir devam ettirerek varlığa olan uzun vadeli güvenlerini göstermiştir.

Diğer önde gelen kripto paralara kıyasla Dogecoin’in performansı özellikle dikkat çekicidir. IntoTheBlock verilerine göre Bitcoin, sahiplerinin %96’sının kâr elde etmesiyle liderliğini koruyor. Ethereum ve TON ise sırasıyla %87 ve %86 oranında kâr elde eden adreslerle takipte. Avalanche ve Shiba Inu gibi diğer kripto para birimleri de Dogecoin’den daha az olsa da kârlı adreslerin sağlıklı bir payını gördü.

Dogecoin’e duyulan coşku, 2024’ün ilk çeyreğinde altı kat artış yaşayan işlem hacmine de yansıdı. CoinMarketCap, bu dönemde 141 milyar dolar değerinde Dogecoin işlemi yapıldığını ve bu hacmin 105 milyar dolarlık kısmının Mart ayında gerçekleştiğini bildirdi.

Bu makale bir basın bülteni açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu