Haber

Depremlerde hayatını kaybeden 13 kişinin cenazeleri Trabzon ve Ordu’da toprağa verildi.

Kahramanmaraş’ta Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden 13 kişinin cenazeleri Trabzon ve Ordu’da toprağa verildi.

Hatay’da enkaz altında yaşamını yitiren polis memuru Nihat ve 2 yaşındaki kızı Akça Alkurt’un cenazesi, Trabzon’un Maçka ilçesine getirildi.

Baba ve kızının Maçka ilçesine bağlı Hamsiköy Mahallesi’ndeki cenaze törenine Kilis’te görevde bulunan Nihat Alkurt’un ağabeyi Uzman Çavuş Esat Alkurt ve yakınlarının yanı sıra Vali İsmail Ustaoğlu, Maçka Kaymakamı Abdullah Huzeyfe katıldı. Çakmak, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk ve vatandaşlar katıldı.

Namazın ardından cenazeler bölgedeki aile mezarlığına defnedildi.

Esat Alkurt, gazetecilere depremin ardından aradığı ağabeyine ulaşamadığını, durumu komutanlarına ilettikten sonra görevli görevliyle birlikte Hatay’a hareket ettiklerini söyledi.

Görevi nedeniyle daha önce ağabeyinin konutunu ziyaret edemediğini anlatan Alkurt, adresi mevziden bulduğunu söyleyerek, çöken binanın enkazıyla karşılaştığını ifade etti.

Alkurt, ağabeyinin görevde olduğu karakola umutla gittiğini, burada göremeyince enkaza dönerek, “Benimle birlikte bir polis arkadaşı daha geldi, aramaya başladık. Enkazda yanında kardeşim. Seslendim, sesime cevap verdi. Sonra ‘Nihat’san konuşmasın, nefesi boşa gitmesin diye duvara vurdu.’ dedim. Sonra duvara vurdu.” dedi.

Bölgeden geçen Sahil Güvenlik ekipleriyle enkaz altında kalan kardeşi ve ailesine ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen Alkurt, şöyle devam etti:

“Çalışmaya başladılar. Duvarı dikkatlice deldiler, önce küçük kıza ulaştık, sonra Özge’ye ulaştık, çıkardık. Küçük kız hayatını kaybetti. Daha erken gidemedim, hepsini kurtarırdık. Daha önce gittim sonra kardeşime ulaştık ayağı kolonun altındaydı o da kapıda sıkışmıştı kolonu kıramadık altını çizip bacağını çıkardık durumu ayakları fena halde ambulansla Samandağ Devlet Hastanesine gittik eşinin durumu biraz daha iyiydi ayakları morarmaya başladı iç kanama tehlikesi vardı bir süre sonra durumu ağırlaştı kaybettik. Karısı kardeşimi kurtardık, kurtaramadık.”

Yomra’da iki kardeşin cenazesi toprağa verildi

Hatay’daki depremde çöken evlerinin enkazında cansız bedenleri bulunan 5 yaşındaki Eyüp Asaf ile 6 aylık Hiranur Uzunmehmet’in cenazeleri Trabzon’un Yomra ilçesine getirildi.

Enkazdan sağ kurtulan Baba Uzman Astsubay Rıfat Uzunmehmet ve yakınları, Yokuşlu Mahallesi’ndeki caminin avlusunda taziyelerde bulundu.

İki kardeşin cenazeleri, kılınan namazın ardından aynı mahalledeki mezarlığa defnedildi.

Cenazeye Yomra Kaymakamı Muhammet Öztabak, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ve vatandaşlar katıldı.

Öngören ailesinden 5 kişi Ordu’da toprağa verildi

Kahramanmaraş’ın Ordu’nun Ünye ilçesinde hayatını kaybeden Ahmet (45) ve Dursiye (43) ile çocukları Nazlı Su (15), Emirhan (20) ve Eren Öngören (17) için cenaze töreni düzenlendi.

Anne, baba ve 3 çocuğunun cenazeleri Ulu Cami’de kılınan namazın ardından Yunus Emre Mahallesi’ndeki mezarlığa defnedildi.

Cenaze törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve vatandaşlar katıldı.

Adıyaman’da yaşamını yitiren Diş Teknisyeni Mehmet Zafer Ulubey, Hatay’da yaşamını yitiren İmdat Çilci Gölköy ilçesi, Kahramanmaraş’ın Gürgentepe ilçesinde yaşamını yitiren Taliye Topçu, Hatay’da yaşamını yitiren Gülşah Şahin Akı, son yolculuğuna Malatya ilçesinde uğurlandı. Perşembe.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu