Ekonomi

“Cumhuriyet tarihinde böyle pahalı yemek görülmedi”

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, “Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar yüksek gıda maliyeti görülmedi. Tüketicilerin büyük çoğunluğu en temel gıda maddelerine bile ulaşamıyor ve beslenemiyor” dedi ve önlem alınmasını istedi.

40 temel besinde son bir yılda ortalama fiyat artışının yüzde 190 olduğunu belirten Çakar, tüketicilerin büyük bölümünün pahalılık karşısında en temel besin maddelerine ulaşamadıklarını, yeterli ve istikrarlı beslenemediklerini kaydetti.

Çakar, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye şu anda son yüzyılın en yüksek gıda maliyetini yaşıyor. 40 temel gıdada son bir yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 190 oldu. Son yüzyıldaki Cumhuriyet tarihi boyunca temel gıdalarda bu kadar yüksek yıllık ortalama fiyat artışı ve pahalılık görülmedi.

Soğan, tüketicilerin en değerli temel gıdalarından biridir.

Gıdaların yıllık ortalama fiyat artışında en dikkat çekici olan, yemek pişirme kaplarının temel ve temel girdisi olan kuru soğanın yıllık ortalama yüzde 659’luk artış göstermesi. Bu durumda tüketiciler soğanı ağırlıkça değil tahıl olarak almak zorunda kaldı. Kuru soğan artık tüketicilerin en değerli temel gıdalarından biri haline geldi.

Bu yüksek maliyet karşısında tüketicilerin büyük çoğunluğu en temel besin maddelerine ulaşamamakta, yeterli ve istikrarlı beslenme alamamaktadır. Uzun süredir et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerine ulaşamayan tüketiciler artık yeteri kadar sebze ve meyveye de ulaşamaz hale geldi.

Nüfusun yüzde 98’i açlık ve yoksulluk sınırının altında

Mart 2023 itibariyle 4 kişilik bir hanenin aylık açlık ve yoksulluk istatistiklerini yıllık ortalama hane geliri ile karşılaştırdığımızda; Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 60,4’ünün yani 51 milyon 600 bin kişinin açlık sınırının altında yaşadığı görülüyor. Nüfusun yüzde 37,6’sının yani 32 milyon 150 bin kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı görülüyor. Kısacası nüfusun yüzde 98’i yani 83 milyon 750 bin kişi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu