Ekonomi

Çin Merkez Bankası yavaşlayan kredi talebi karşısında politika kapsamını genişletiyor

Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilileri Perşembe günü yaptıkları açıklamada, ülkenin ekonomik büyümesini desteklemek için para politikasında hala manevra alanı bulunduğunu ancak reel kredi talebinin azalması nedeniyle bankacılık sistemindeki aşırı likiditenin önlenmesi gerektiğini belirtti.

İlk çeyrekte beklenenden daha hızlı bir büyüme kaydedilmesine rağmen, Mart ayına ait emlak yatırımı, perakende satışlar ve sanayi üretimi gibi göstergeler iç talebin zayıf olduğuna ve ivmeyi etkilediğine işaret ediyor.

PBOC Başkan Yardımcısı Zhu Hexin düzenlediği basın toplantısında, daha önce uygulanan para politikası tedbirlerinin yavaş yavaş etkisini gösterdiğini ve ekonominin bu yıla olumlu bir başlangıç yaptığını belirtti. Ancak Zhu, rezerv araçlarının doğru zamanda kullanılması için politika etkinliğinin ve ekonomik toparlanmanın izlenmesinin önemini vurguladı.

Merkez Bankası son dönemde zorunlu karşılık oranı (ZKR) ve faiz oranlarında mütevazı indirimler gerçekleştirmiştir ve önümüzdeki aylarda daha fazla politika gevşemesi öngörmektedir. Bu önlemlere rağmen, Mart ayında banka kredilerinde yavaşlama gözlenmiş ve geniş kredi büyümesi rekor düşük seviyeye ulaşarak iddialı büyüme hedeflerine ulaşmak için ek teşviklere olan potansiyel ihtiyacın altını çizmiştir.

PBOC’nin para politikası departmanı başkanı Zou Lan, bankacılık sisteminde “atıl fon” birikiminden kaçınmanın zorluğuna dikkat çekti. Bazı bankaların ihtiyaçtan fazla kredi verdiğini ve bazı firmaların düşük maliyetli kredileri, varlık yönetimi ürünleri satın almak veya diğer firmalara borç vermek gibi yatırım dışındaki amaçlar için kullandığını belirtti.

Zou ayrıca kredi talebinin önceki yıllara kıyasla yumuşadığını ve kredi yapısının optimize edildiğini belirtti. Para arzı büyümesinin yavaşlayabileceğini ve sadece yıllık büyüme rakamlarına odaklanılmaması gerektiğini tavsiye etti.

Merkez Bankası faiz oranlarını uygun seviyelerde tutmayı ve çok düşmesini engellemeyi planlıyor. Bu doğrultuda PBOC, para arzı ve toplam sosyal finansman büyümesinin 2024 yılı için öngörülen ekonomik büyüme ve enflasyon hedefleriyle uyumlu olmasını beklemektedir.

Ayrıca PBOC, döviz piyasasında istikrarın korunmasına olan güvenini ifade etti ve yuan döviz kurunu temelde istikrarlı tutma taahhüdünü yineledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu