Haber

Babacan’dan Dink’in katili Samast’ın serbest bırakılmasına tepki: “Kamu vicdanında karşılığını bulan bir gelişme değil”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılmasıyla ilgili olarak; “Bu yürütme maddesine ilişkin tüm düzenlemelerin ve uygulama detaylarının bu Meclis’te görüşülmesi gerekiyor. Onun için 12 Temmuz’da bu konunun düzenlenmesine torba maddeyle karşı çıktık. Dün akşamki tartışmalara baktığımızda öyle görünüyor. Bugüne kadar hukuki olup olmadığı hukukçuların teknik olarak bakması gereken bir konu.” “Meseledir ama bu açıklama kamu vicdanında yer etmiş bir gelişme değildir. Bu, kamu vicdanında yerini bulmamıştır” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Babacan, “Haftalık Değerlendirme Toplantısı”nda kısaca şunları söyledi:

“Tarihte görülmemiş bir skandalla karşı karşıyayız. Hukuka çok önem veren bir siyasi partiyiz. Ülkemizde adaletsizliğin hızla arttığı son yıllarda bu durumu sağlayan kurum Anayasa Mahkemesi’dir. Bize hukuk adına biraz nefes aldırıyor. Öte yandan hükümetin küçük ortağı gece gündüz mahkemenin kapatılması için bağırıyor. Bu da yetmiyormuş gibi Yargıtay suç duyurusunda bulunuyor. Anayasa Mahkemesi yargıçlarına görevlerini yaptıkları için dava açıldı, bu tarihimizde bir ilktir, yapılan yasama, yürütme ve yargının tamamını hedef alan açık bir darbe girişimidir, anayasal düzeni bozma girişimidir.

“Bu milletin kafasını karıştırmaya, yargıyı tamamen bağımlı ve ön yargılı hale getirmeye çalışıyorsunuz.”

Sayın Erdoğan’a sormak istiyorum. Skoru takip edin, hakem olmaya hevesli birinin havadayken, yere indiğinde tuttuğu takımı söylemesine dünyanın neresinde izin veriyorlar? Bu milletle dalga mı geçiyorsunuz? Üstelik anayasaya göre Cumhurbaşkanının böyle bir konuda hakemlik görevi bulunmuyor. Başkanın böyle bir görevi yok. Herkes anayasanın açık kararlarına uymak zorundadır. Anayasa Mahkemesi kararları hem Yargıtay hem de Cumhurbaşkanı açısından bağlayıcıdır. Kimi aldattığını sanıyorsun? Bu milletin kafasını karıştırmaya, yargıyı tamamen bağımlı ve taraflı hale getirmeye çalışıyorsunuz. Bu aklının bir köşesindedir. Sizin asıl sorununuz bu ülkenin yargısını tamamen size bağımlı, taraflı bir yargı sistemine dönüştürmeye çalışmanızdır… Bunu yapanların yeni anayasa konuşmasına prestij vermemiz mümkün değildir. Mevcut anayasayı tanımıyor ve ona uymuyor. Anayasayı daha yüksek bir hukuk normu olarak kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz?

BUGÜN TÜRKİYE CUMHURİYET HAZİNESİ’NE 100 LİRA BORÇ VEREN KİŞİNİN, İKİ YIL SONRA 202 LİRA OLARAK GERİ ALACAĞI DEMEKTİR. “BU 102 LİRA FAİZİ BÜTÜN MİLLET KİM ÖDEYECEK”

Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi 2 yıl vadeli ve yıllık yüzde 42 faiz oranıyla borçlandı. Bu ne anlama gelir? İlk yıl yüzde 42, ikinci yıl ise yüzde 42 faiz ödeyecek. Bunu birleştirdiğinizde iki yılın toplamı yüzde 102 oluyor, yani bugün Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne 100 lira borç veren kişi, parasını iki yılda 202 lira olarak geri alacak demektir. Bu 102 lira faizi kim ödeyecek, bütün millet.

“YURTLARDA YAŞANANLAR münferit kabul edilemez”

Art arda yaşanan asansör kazalarından sonra artık yurtlarda yemek sıkıntısı yaşandığını görüyor ve duyuyoruz. Birkaç gün önce Isparta’da 90 öğrenci yurtta yedikleri yemekten zehirlendi. Bunlar münferit olaylar olarak değerlendirilemez. Bu, büyük bir ihmaller zincirinin ve ciddi bir yönetim zafiyetinin olduğunu gösteriyor.

BAŞTA EKONOMİSİ VE ASKERİ GÜCÜ YÜKSEK OLAN ÜLKELER ZULÜM VE ETNİK TEMİZLİĞİN DEVAM EDİLMESİ ÜZERİNE OY VERDİ.

Netanyahu hükümeti ve savaş kabinesi 40 gündür Gazze’de her gün insanlığa karşı suç işliyor. Sivillerin yoğun olarak yaşadığı hastaneler, okullar, ibadethaneler, mahalleler her gün bombalanıyor. Yaklaşık 12 bin sivil hayatını kaybetti… 121 ülke zulme hayır dedi. Ekonomileri ve askeri güçleri yüksek olan bu ülkeler, baskının ve etnik saflığın devam etmesi yönünde oy kullandı. Bu ülkeler suça ortaktır. Gazze’de sadece insanlar ölmekle kalmıyor; Vicdana, insanlığa ve uluslararası hukuka dayalı dünya düzeni ölüyor.

DEVA Partisi olarak 2. Olağan Kongre sürecimiz başlamıştır. 31 Mart yerel seçimlerine yönelik hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor. “Partimizde aday belirleme ve kesin adaylık sürecini önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren başlatacağız.”

“BU AÇIKLAMA KAMU VİCDANINDA CEVAP BULMUŞ BİR GELİŞME DEĞİLDİR”

Babacan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın dün serbest bırakılmasına ilişkin sorulara şu yanıtı verdi:

“Henüz tüm teknik detaylara dair tam bilgiye sahip değiliz ama zamanla detaylı bilgi sahibi olacağız. Bu konularda önemli olan kamu vicdanındaki yeridir. Kamu vicdanının en değerli temsilcisi Türkiye Büyük Milletidir.” Meclis.Seçimlerde oy kullanan vatandaşlarımızın çok yüksek oranda temsil edildiği çatı organdır.Türkiye Büyük Millet Meclisi.Bu yürütme maddesine ilişkin tüm düzenlemelerin ve uygulama detaylarının bu Mecliste görüşülmesi gerekmektedir. Bu nedenle 12 Temmuz’da torba maddeyle bu konunun düzenlenmesine karşı çıktık. Dün geceden bugüne yapılan tartışmalara baktığımızda hukuki olup olmadığına teknik olarak hukukçuların karar vereceği görülüyor.” Üzerinde durulması gereken bir konu ama bu açıklama kamuoyu vicdanında karşılığını bulmuş bir gelişme değil. Bu, kamu vicdanında yerini bulamadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu