Ekonomi

Avro Bölgesi’nde şirketlere verilen kredilerdeki artış devam ediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Ekim 20222’ye ilişkin şirket ve tüketici kredileri aylık değişimlerini yayımladı.

Buna göre, eylülde yıllık bazda yüzde 8,9 büyüyen şirket kredileri, ekimde de yüzde 8,9 artış kaydetti. Bu oran da 2009’un başından bu yana en güçlü artış olarak kayıtlara geçti.

Tüketici kredileri, 2021’in tıpkı devrine nazaran de yüzde 4,2 arttı.

Ekimde M3 para arzı, yıllık bazda yüzde 5,1 artışla analistlerin beklentisi olan yüzde 6,2’nin altında gerçekleşti. Eylül ayında artış yüzde 6,3 olmuştu.

M3 para arzındaki yavaş büyüme, enflasyonun gelecekte artış suratının yavaşlayabileceğinin bir göstergesi olarak bedellendiriliyor.

Banka kredilerindeki devam eden güçlü büyüme Avro Bölgesi’nde kredi arzının hala uygun durumda olduğunu gösteriyor. Bu, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) gelecekteki faiz oranı siyasetini tasarlarken de kıymetli bir konu olarak kabul ediliyor.

Öte yandan, ECB’nin faiz artırımları konusunda ne kadar ileri gideceğini ve hangi süratte gideceğini enflasyon görünümü belirleyecek.

Şu anda, ekonomistlerin birçok, ECB’nin 15 Aralık’ta ana faiz oranlarını 0,50 puan artırmasını bekliyor.

ECB, aralık toplantısında faiz oranlarının geleceğine ilişkin de karar verecek.

Son 3 toplantının ilkinde 50, sonraki iki toplantıda 75’er baz puan artışa giren ECB, faiz oranlarını, artırım döngüsünün akabinde toplamda 200 baz puan yükseltmişti.

Avro Bölgesi’nde, ekimde yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 10,6’ya ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Piyasalarda 2024’e kadar Avro Bölgesi’nde enflasyonun ECB’nin yüzde 2 gayesinin üzerinde kalması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu