Yaşam

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yörük Türkmen Festivali başlıyor

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Yörük Türkmen Festivali başlıyor

Haluk Levent konser verecek

  Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, 3 Kasım Cuma günü saat 10.00’da Yörük göçüyle başlayacak. 3 gün sürecek festivalde Yörük kültürü her yönüyle yaşatılacak. Ünlü sanatçı Haluk Levent, 3 Kasım Cuma günü festival alanında konser verecek.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2. Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali ile Türk dünyasını ağırlamaya hazırlanıyor. 3-4-5 Kasım tarihlerinde Antalya’dan, Türkiye’den ve yurt dışından binlerce Yörük’ü bir araya getirecek festival için son hazırlıklar sürüyor.

Aksu İlçesi Solaklı Mahallesi Çayırı Mevkiinde yaklaşık 400 dönümlük alana kurulan festival alanında 3 gün boyunca kültür şöleni düzenlenecek. Lider Muhittin Böcek, Uluslararası geniş bir katılımla gerçekleştirilecek festivale tüm Antalya halkını davet etti.

RENKLİ ETKİNLİKLER

2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali, 3 Kasım Cuma günü saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Karaalioğlu Parkı’na kadar Yörük göçü gerçekleştirilecek. Aynı gün saat 13.00’te festival alanında etkinlikler başlayacak. Festivalde 3 gün boyunca canlı müzik, atlı akrobasi ve okçuluk gösterileri, halk oyunları gösterileri, yurt dışından gelen konuk grupların konserleri gibi pek çok etkinlik yer alacak. Binicilik akrobasi gösterileri, yurt dışından katılan konuk gruplarının halk oyunları, konuk belediyelerin halk oyunları gösterileri ve yerli sanatçıların konseri düzenlenecek.

HALUK LEVENT KONSERİ 3 KASIM’DA

Yörük Türkmen Festivali’nin resmi açılış töreni 3 Kasım Cuma günü saat 18.00’de festival alanında yapılacak. Ünlü sanatçı Haluk Levent, saat 19.45’te festival alanında Antalyalılarla buluşacak. Elif Buse Doğan, 4 Kasım Cumartesi 19.30’da Yörük Festivali’ne renk katacak, Ayşe Dinçer ise 5 Kasım Pazar 20.00’de Yörük Festivali’ne renk getirecek. Ayrıca Ebru Özdemir, İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Türk Halk Müziği Topluluğu, Tümran Balkanlı ve Emran Özdemir de Yörük Festivali’nde konser verecek. Festivalde farklı günlerde Antalya’nın 14 ilçesinden yerel sanatkarlar halkla buluşacak.

25 ÜLKE KATILIYOR

Festivale 25 bağımsız Türk Cumhuriyeti katılacak. Uluslararası katılımcılar kültürel etkinlikler düzenleyecek. Türk el sanatlarının tanıtılmasına yönelik bir platform oluşturulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 36, kadın kooperatiflerinden 8 olmak üzere 44 sanatçı; dokuma, dericilik, bıçakçılık, keçecilik gibi el sanatlarını tanıtacak. 81 Yörük-Türkmen dernek, vakıf ve kooperatifine ev sahipliği yapılacak. Ayrıca büyükşehir, il ve ilçe düzeyinde 25 belediye katılacak.

EXPO ALANINDAN FESTİVAL ALANINA HALKA

 

festivalde Anadolu’yu bin yıldır yurt edinen ve köklü bir geçmişe sahip olan Yörük kültürü her yönüyle yaşatılacak. Festivale katılmak isteyen Antalyalılar, tramvayın son durağı olan Expo durağında indikten sonra aktarmasız ve ücretsiz servis otobüsleriyle festival alanına ulaşabilecek. Dönüşte tramvay durağına, oradan da şehir merkezine servis olacak.

Özel araçlarıyla gelen vatandaşlar tek yön ulaşımı, Expo-solak hattı girişini, Perge çıkışını kullanacak. Yol boyunca araçların park edilmesi yasaklanırken, 5 bin kişilik otopark da vatandaşların hizmetinde olacak.

Festivale ilişkin tüm detaylı bilgilere yorukturkmenfestivali.com adresinden ulaşılabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu