Ekonomi

ABD’de elektrik ve gaz fiyatları üç eyalette sıfırın altına düştü

Nadir görülen bir piyasa olayı olarak spot elektrik ve doğal gaz fiyatları Salı günü Teksas, Kaliforniya ve Arizona’da negatif bölgeye düştü. Bu olağandışı durum, boru hattı bakım faaliyetlerinin Batı Teksas’taki Permian Şeylinde gaz fazlalığına yol açmasıyla ortaya çıktı. Düşük enerji talebi ve Batı’daki hidroelektrik bolluğu bu sonuca katkıda bulundu.

Negatif fiyatlandırma, bir bölgede elektrik veya gaz üretiminin fazla olduğunu gösterir. Bu senaryoyla karşı karşıya kalan şirketlerin birkaç seçeneği vardır: üretimi kısabilirler, fazla elektrik veya gazlarını kabul etmeleri için başkalarına ödeme yapabilirler veya gerekli izinlere sahiplerse gazı yakma yoluna gidebilirler.

Enerji tüccarları, büyük bir enerji şirketi olan Kinder Morgan’ın planlı bakımı nedeniyle Batı Teksas’taki Waha merkezinde gaz fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyordu. Kinder Morgan müşterilerini 7-12 Mayıs tarihleri arasında Permian Highway Boru Hattı ve 14-21 Mayıs tarihleri arasında Gulf Coast Express boru hattı üzerinden gaz akışını sınırlandırmayı planladığı konusunda bilgilendirmişti. Bu kısıtlamalar ve geçtiğimiz ay bölgedeki diğer boru hatlarında yapılan benzer kısıtlamalar, Waha fiyatlarını Mart ve Nisan aylarında birkaç gün boyunca sıfırın altına çekmişti.

Ülkenin en büyük petrol üreten şeyl bölgesi olarak bilinen Permian havzası aynı zamanda önemli miktarda doğal gaz da üretiyor. Gazdaki mevcut kayba rağmen, üreticiler eşzamanlı yüksek petrol fiyatlarından elde ettikleri kar nedeniyle bunu kabul etmeye istekli.

Olumsuz gaz fiyatlarının dalgalanma etkileri elektrik fiyatlarında da düşüşe yol açmıştır. Gaz nakliyecilerinin ürünlerini Körfez Kıyısı’na taşıyamaması nedeniyle Batı Kıyısı’na taşınan yakıt miktarında bir artış olmuş, bu da Kaliforniya ve Arizona’daki elektrik fiyatlarını düşürmüştür. Bunun nedeni ucuz gazın ağırlıklı olarak elektrik üretimi için kullanılmasıdır.

İlkbahar mevsiminde, ılıman havanın ısıtma ve soğutma ihtiyacını azaltması nedeniyle elektrik ve gaz fiyatları genellikle daha düşüktür. Buna ek olarak, Batı Yakası dağlarındaki ilkbahar erimesi hidroelektrik arzını artırarak fiyatların düşmesine katkıda bulunur.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Mali açıdan bakıldığında, Waha hub’ında ertesi gün gaz fiyatları 3 Mayıs’ta pozitif 25 sent iken Pazartesi günü milyon İngiliz termal birimi (mmBtu) başına eksi 2,72 dolar ile son üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bu fiyat hareketi, mmBtu başına eksi 26 sentlik Nisan ortalaması, 94 sentlik yıl ortalaması ve 1,82 dolarlık 2023 ortalaması ile tezat oluşturuyor.

Benzer şekilde, Arizona’daki Palo Verde hub’ında ertesi gün elektriği, 3 Mayıs’ta pozitif 11,75 $ iken Pazartesi günü megavat saat (MWh) başına negatif 2 $ ile bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüş, Nisan ayı ortalaması olan MWh başına pozitif 1,48 $, yılbaşından bugüne kadar olan ortalama pozitif 21,12 $ ve 2023 ortalaması olan pozitif 59,03 $ ile kıyaslanıyor.

Güney Kaliforniya’daki South Path-15 (SP-15) hub’ında ertesi gün elektriği Pazartesi günü MWh başına eksi 3,25$’a düşerek 3 Mayıs’taki artı 12,50$ seviyesinden geriledi. Bu durum, MWh başına eksi 13 sent olan Nisan ayı ortalaması, 21,58 dolar olan yıl ortalaması ve 59,86 dolar olan 2023 ortalaması ile tezat oluşturuyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu